FC w Pjongczang: Triumf Roka Justina

Rok Justin został zwycięzcą drugiego konkursu cyklu FIS Cup na skoczni Alpensia Jumping Park (HS109) w południowokoreańskim Pjongczang. Reprezentant Słowenii poszybował w swoich próbach na odległość 101,5 m i 103,5 m. Na podium stanęli również Japończycy - Yuya Yamada i Takehiro Nagai.

Rok Justin prowadził już po pierwszej serii, w której uzyskał odległość 101,5 m i prowadził z przewagą 2,8 punktu nad swoim rodakiem, Ernestem Prislicem (102 m). W finale Justin poszybował na odległość 103,5 m i został triumfatorem niedzielnego konkursu w Pjongczang. Drugie miejsce ze stratą 14 punktów zajął reprezentant Japonii, Yuya Yamada. Trzeci był jego rodak, Takehiro Nagai (91,5 m i 105 m), który w finałowej serii oddał najdłuższy skok całych zawodów. Drugi na półmetku Prislic ostatecznie spadł tuż za podium, po skoku na 96,5 metra.

Piąty był kolejny z Japończyków, Riki Kurita (94 m i 97 m), szósty Koreańczyk Seou Choi (93,5 m i 97 m), a siódmy Tomoru Mabuchi (100,5 m i 94 m). Na ósmej pozycji zawody zakończył zwycięzca z soboty, Heung-Chul Choi (93,5 m i 91,5 m).

W pierwszej serii konkursowej nie wystartował reprezentant Niemiec Julian Hahn. Zawodnik naszych zachodnich sąsiadów wystąpił natomiast w finałowej rundzie, w której poszybował na 100 metr i ostatecznie zajął dwudzieste pierwsze miejsce.

Pomimo zgłoszenia, na starcie zawodów nie pojawili się Koreańczyk Seok-Jae Hwang i Słoweniec Jure Sinkovec, który w sobotę doznał upadku po skoku na odległość 114,5 metra.

Całe zawody rozegrano z 20. belki startowej. Konkurs rozgrywano w loteryjnych warunkach. Zmieniający kierunek wiatr osiągał prędkość od 0,8 m/s z tyłu skoczni do 1,7 m/s pod narty zawodników.

Niedzielne zawody w Pjongczang zakończyły 5. period cyklu FIS Cup w trwającym sezonie. Zgodnie z klasyfikacją za ten okres startowy, dodatkowe miejsca na 6. period Pucharu Kontynentalnego wywalczyły reprezentacje Słowenii, Austrii i Korei Południowej.

W klasyfikacji generalnej cyklu prowadzi Niemiec Danny Queck (521 pkt.), przed rodakiem Michaelem Dreherem (417 pkt.) i Słoweńcem Ernestem Prislicem (359 pkt.). Piąte miejsce zajmuje Adam Ruda (325 pkt.), siódme Krzysztof Leja (283 pkt.), a dziewiąte - Andrzej Stękała (269 pkt.).

Kolejne zawody FIS Cup odbędą się w dniach 6-7 lutego w kanadyjskim Whistler.