Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Wysoka oglądalność konkursów w Zakopanem na antenie TVP

Weekendowe zawody Pucharu Świata w Zakopanem zgromadziły nie tylko liczną widownię pod Wielką Krokiew, ale również miliony widzów przed telewizorami. Za sprawą transmisji spod Giewontu Jedynka była w weekend liderem oglądalności.


Jak informuje portal sport.tvp.pl: "Decydującą walkę o podium konkursów w Zakopanem śledziło w Jedynce aż 5 mln 706 tys. osób (sobota, 23 stycznia) i 6 mln 144 tys. widzów (niedziela, 24 stycznia)! Średnia oglądalność wyniosła odpowiednio 4 mln 510 tys. osób (udziały 35,39 proc.; grupa 4+, dane Nielsen Audience Measurement) i 4 mln 869 tys. widzów (36,7 proc.). Oznacza to, że co trzeci Polak, który miał o tej porze włączony odbiornik telewizyjny, wybrał skoki narciarskie w TVP1."

Konkursy w Zakopanem transmitowała też równolegle stacja TVP Sport. W szczytowym momencie oglądalność konkursów skoków na antenie kanału sportowego TVP wyniosła 382 tys. osób (średnia 258 tys.; udziały 2,02 proc.) i 215 tys. widzów (168 tys.; 1,16 proc.). Piątkowe kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego także relacjonowane przez TVP Sport obejrzało w szczytowym momencie 608 tys. osób (średnia 398 tys., udziały 3,12 proc.).

Faktyczna liczba oglądających relację z Pucharu Świata w Zakopanem przed telewizorem była jednak znacznie wyższa, bowiem transmisje z obu zawodów przeprowadziła również stacja Eurosport, a ich współkomentatorem był Adam Małysz.

Największą oglądalnością w historii transmisji zawodów w skokach narciarskich cieszyły się olimpijskie konkursy w Salt Lake City w 2002 roku. Pierwszy z nich, w którym Adam Małysz wywalczył brązowy medal, zgromadził w TVP1 łącznie 20,64 mln widzów, którzy oglądali go chociaż przez jedną minutę (średnio w każdej minucie transmisję śledziło 11,17 mln osób).

Zawody, które odbyły się trzy dni później, a podczas których Małysz wywalczył srebro oglądało chociaż przez chwilę w sumie 20,46 mln widzów, ale średnia widownia była wyższa niż podczas poprzedniej transmisji i wyniosła 13,26 mln osób.