PŚ w Sapporo: Peter Prevc wygrywa, słoweńskie podium na Okurayamie

Peter Prevc powraca na zwycięski szlak! Lider Puchar Świata został zwycięzcą sobotniego konkursu w Sapporo (HS134). Reprezentant Słowenii oddał skoki na odległość 131,5 m i 136,5 m i pokonał swojego brata Domena oraz Roberta Kranjca. W finałowej serii wystąpiło czterech Polaków. Najlepszy z nich, Maciej Kot zajął 12. pozycję.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybowali Peter Prevc i Robert Kranjec. Reprezentanci Słowenii oddali skoki na odległość 131,5 metra. Na półmetku lepszy był jednak lider Pucharu Świata, który prowadził z przewagą 5,6 punktu nad kolegą z zespołu. Trzecie miejsce zajmował kolejny z podopiecznych Gorana Janusa, Domen Prevc (129,5 m). Czwarty był Norweg Kenneth Gangnes (128,5 m), piąty Niemiec Severin Freund (128 m), zaś szósty - kolejny Słoweniec, Anze Lanisek (127 m).

Kolejne lokaty zajmowali Japończycy - Daiki Ito (125 m) i Noriaki Kasai (124,5 m), Niemiec Stephan Leyhe (123,5 m) oraz Czech Roman Koudelka (124 m) ex aequo ze Szwajcarem Simonem Ammannem (126 m).

Do finałowej serii awansowało czterech reprezentantów Polski. Czternaste miejsce na półmetku zajmował Maciej Kot, który poszybował na odległość 122,5 metra. Kamil Stoch (121 m) był dwudziesty, Stefan Hula (120 m) dwudziesty piąty, zaś Dawid Kubacki (117,5 m) - trzydziesty.

Na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończył Andrzej Stękała, który po skoku na 114 metr zajął 32. lokatę. Zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon na górze skoczni został Klemens Murańka.

Pierwsza runda zawodów została rozegrana w całości z 15. belki startowej.

W finałowej serii Peter Prevc nie pozostawił złudzeń swoim rywalom. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni oddał najdłuższy lot konkursu, szybując na odległość 136,5 metra. Słoweniec pokonał różnicą 16,2 punktu swojego młodszego brata, Domena, który awansował na drugie miejsce po skoku na odległość 134,5 metra. Miejsce na podium obronił Robert Kranjec, który po skoku na 131,5 metra zajął trzecią pozycję.

Tuż za czołową trójką uplasował się lider kadry gospodarzy, Noriaki Kasai (133,5 m), który wyprzedził swojego rodaka, Daiki Ito (133 m). Kolejne pozycje zajęli Anze Lanisek (132 m), Roman Koudelka (131 m), Taku Takeuchi (130 m) i Stephan Leyhe (126 m).

Upadek po skoku na odległość 133,5 metra zaliczył Niemiec Severin Freund. Obrońca Kryształowej Kuli zakończył zawody na dziesiątej pozycji.

Maciej Kot ostatecznie awansował na dwunastą pozycję po skoku na odległość 125,5 metra. Stefan Hula z wynikiem 123,5 metra wskoczył na szesnaste miejsce, zaś Kamil Stoch na osiemnastą lokatę po próbie na 122 metr. Dawid Kubacki (121,5 m) zakończył zawody na dwudziestym piątym miejscu.

Kilka minut po zakończeniu finałowej serii zdyskwalifikowani za nieprzepisowe kombinezony zostali Kenneth Gangnes i Richard Freitag, którzy pierwotnie zajmowali czwartą i dziesiątą pozycję w konkursie.

Finałową serię konkursową rozegrano z 16. platformy startowej.

Dzisiejsza wygrana Petera Prevca była czternastym pucharowym zwycięstwem w jego karierze, ósme w trwającym sezonie, zaś trzecie w Sapporo. Słoweniec stanął w sobotę po raz czterdziesty na podium zawodów Pucharu Świata. Po raz drugi w karierze w czołowej trójce znalazł się Domen Prevc, ponownie zajmując drugie miejsce, tuż za swoim bratem, powtarzając wynik z Engelbergu z grudnia 2015 roku. Z kolei Robert Kranjec po ponad dwuletniej przerwie powrócił na podium zawodów PŚ. Ostatni raz mistrz świata w lotach z Vikersund znalazł się w czołowej trójce podczas konkursu w... Sapporo, w 2014 roku. Kranjec został również trzecim najstarszym skoczkiem, który znalazł się na podium zawodów Pucharu Świata, po Noriakim Kasaim i Takanobu Okabe.

Sobotni konkurs w Sapporo zakończył się jednonarodowym podium. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2014 roku, również na Okurayamie, kiedy to także pierwsze trzy miejsca w zawodach zajęli Słoweńcy. Wtedy triumfował Jernej Damjan przez Peterem Prevcem i Robertem Kranjcem.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata coraz bardziej ucieka rywalom Peter Prevc (1184 pkt.), który ma już 379 punktów przewagi nad drugim Severinem Freundem (805 pkt.). Trzeci jest Norweg Kenneth Gangnes (727 pkt.). Kamil Stoch z dorobkiem 172 punktów jest dwudziesty, Stefan Hula (108 pkt.) jest dwudziesty czwarty, zaś Maciej Kot (95 pkt.) dwudziesty szósty.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się niezmiennie Norwegowie (3199 pkt.) przed Niemcami (3007 pkt.) i Słoweńcami (2723 pkt.). Polacy z wynikiem 1095 pkt. zajmują szóstą pozycję, ze stratą 29 "oczek" do Czechów.

W nocy z soboty na niedzielę odbędzie się drugi konkurs w Sapporo. Początek zawodów o godzinie 2:00 czasu polskiego. Rywalizację poprzedzą kwalifikacje (1:00).