Strona główna • Fińskie Skoki Narciarskie

Kytoesaho mistrzem Finlandii na normalnej skoczni, powrót Nieminena

W sobotę na normalnym obiekcie kompleksu Salpausselka (HS100) w Lahti rozegrane zostały zawody o tytuł mistrza Finlandii w skokach narciarskich. Złoty medal wywalczył Niko Kytoesaho, który wyprzedził Janne Ahonena i Andreasa Alamommo.

Niko Kytoesaho zapewnił sobie złoty medal niemal po pierwszej w serii, w której oddał najdłuższy lot całych zawodów, lądując na 96,5 metrze. W finale skoczył pięć metrów bliżej, ale i tak pokonał różnicą 3,5 punktu najbardziej utytułowanego w stawce konkursu Janne Ahonena (92,5 m i 91,5 m). Brązowy medal przypadł Andreasowi Alamommo (90 m i 91,5 m), który stracił do zwycięzcy już 11 punktów.

Tuż za podium uplasował się Jarkko Maeaettae (90 m i 90 m), który wyprzedził Lauri Asikainena (89,5 m i 90 m). Czołową szóstkę zamknął Riku Taehkaevuori (87,5 m i 89,5 m).

Po raz pierwszy po dwunastoletniej przerwie, zakończeniu kariery i powrocie do sportu, do rywalizacji o tytuł mistrza Finlandii przystąpił Toni Nieminen. Mistrz olimpijski z Albertville (1992) oddał skoki na odległość 85,5 m oraz 87 m i zakończył zawody na siedemnastej pozycji, przegrywając różnicą półtora punktu z Estończykiem Marttim Nomme.

Na niedzielę zaplanowano w Lahti konkurs o mistrzostwo Finlandii na dużej skoczni (HS130).