FC w Eau Claire: Dublet braci Huberów, Kot piąty

Bracia Huberowie zdominowali piątkowy konkurs cyklu FIS Cup w amerykańskim Eau Claire (HS95). Zawody wygrał 23-letni Daniel, zaś drugie miejsce zajął rok młodszy Stefan. Jakub Kot zakończył zawody na piątej pozycji.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Amerykanin Christian Friberg (89 m), który wyprzedzał Stefana (88 m) i Daniela (89 m) Huberów. W finale starszy z austriackiego rodzeństwa poszybował na odległość 94,5 m i został zwycięzcą konkursu na skoczni Silver Mine. Drugie miejsce przypadło jego bratu, Stefanowi (91,5 m), zaś Friberg ostatecznie stanął na najniższym stopniu podium (90 m).

Czwarte miejsce zajął Niemiec Dominik Maylaender (87 m i 88 m), zaś na piątej pozycji uplasował się Jakub Kot. Jedyny w 36-osobowej stawce reprezentant Polski oddał skoki na odległość 85,5 m i 88m, tracąc do 14 punktów do konkursowego podium. Czołową szóstkę zamknął Norweg Stian Andre Skinnes (83,5 m i 85,5 m).

W finałowej serii nie wystartował dwudziesty ósmy na półmetku Brytyjczyk Jake Lock. Z kolei Amerykanin Luke Tschida został zdyskwalifikowany za nieprzepisowe narty.

Dzięki dzisiejszej piątej lokacie, Jakub Kot już zapewnił reprezentacji Polski dodatkowe miejsce na 7. period zawodów Pucharu Kontynentalnego. W klasyfikacji 6. okresu startów w cyklu FIS Cup nasz reprezentant ma dorobek 245 punktów i niezależnie od wyników sobotniego konkursu w Eau Claire, pozostanie w czołowej trójce rankingu.

W klasyfikacji FIS Cup prowadzi niezmiennie Niemiec Danny Queck (521 pkt.) przed rodakiem Michaelem Dreherem (417 pkt.) i Słoweńcem Ernestem Prislicem (359 pkt.). Jakub Kot awansował na czwartą pozycję (340 pkt.).

Kolejny konkurs FC w Eau Claire zaplanowano na godzinę 1:30 w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego.