PK w Zakopanem: Austriackie podium, Murańka czwarty

Austriacy potwierdzili doskonałą dyspozycję na Wielkiej Krokwi. Reprezentanci tego kraju zajęli całe podium sobotniego konkursu w Zakopanem. W rundzie finałowej wystąpiło sześciu Biało-Czerwonych. Najwyżej uplasował się Klemens Murańka, który wywalczył czwartą lokatę. Rywalizacji towarzyszył wiatr pod narty o zmiennej sile, co miało spory wpływ na osiągane wyniki.

Wygrał Ulrich Wohlgenannt, dla którego jest to kolejny krok w kierunku powrotu do dyspozycji sprzed kontuzji, która pozwalała mu punktować w zawodach z cyklu Pucharu Świata. 21-latek w sobotę był bezkonkurencyjny na polskim obiekcie HS 134. Skoki mierzące 131,5 metra oraz 126 metrów dały jej 10,5 pkt przewagi nad drugim Philippem Aschenwaldem (124,5 oraz 128,5 metra). Skład podium uzupełnił Clemens Aigner (121 metrów i 123,5 metra). Austriacka dominacja mogła być jeszcze bardziej okazała, jednak drugi na półmetku - Thomas Diethart (133,5 metra), w drugiej serii został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Tuż za podium zameldował się najlepszy z naszych rodaków - Klemens Murańka. Zakopiańczyk na domowej skoczni uzyskał 121 metrów i 131,5 metra. Do miejsca na podium stracił zaledwie 0,9 pkt. Dla 21-latka jest to najlepszy rezultat w bieżącym sezonie. Czołową piątkę zamknął Lukas Hlava (132,5 oraz 122,5 metra).

Szósty był kolejny z Polaków - Bartłomiej Kłusek (123,5 oraz 126,5 metra). Drugą dziesiątkę otworzył członek kadry A - Jan Ziobro. 24-latek lądował na 122. i 119. metrze. Jakub Wolny (128 i 116 metrów) zajął 16. miejsce, a dwa"oczka" niżej uplasował się Krzysztof Biegun (123,5 oraz 118,5 metra).

Kolejne punkty do klasyfikacji generalnej zdobył także Przemysław Kantyka. Skoczek trenowany przez Roberta Mateję zajął 26. pozycję. Pozostała szóstka Polaków zakończyła udział w zawodach po pierwszej serii.

W niedzielę odbędzie się ostatni międzynarodowy konkurs na Wielkiej Krokwi o takim profilu. Przypomnijmy, iż po sezonie zakopiański obiekt musi przejść modernizację, aby otrzymać nową homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Start pierwszej serii wyznaczono na godzinę 10:30. O 9:00 powinna rozpocząć się seria próbna.