Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Rasnovie: David Siegel ze złotym medalem, Kantyka dwunasty

David Siegel mistrzem świata juniorów! Reprezentant Niemiec triumfował w konkursie indywidualnym na skoczni w Rasnovie (HS100), po skokach na odległość 95 m i 96,5 m. W finałowej serii wystąpiło trzech Polaków. Najlepszy z nich, Przemysław Kantyka był dwunasty.

W pierwszej serii konkursowej najdłuższy skok oddał Ryoyu Kobayashi. Reprezentant Japonii poszybował na odległość 96,5 m. Półtora metra bliżej lądował Słoweniec Domen Prevc, który wspólnie z Kobayashim zajmował na półmetku pozycję lidera. Zajmujący trzecie miejsce Niemiec David Siegel (95 m) tracił do prowadzących zaledwie pół punktu. Czwarty był Czech Viktor Polasek (96,5 m) ze stratą 2,5 punktu do liderów. Kolejne miejsca zajmowali Rumun Eduard Torok (95 m) oraz Niemiec Tim Fuchs (94 m).

Do finałowej rundy awansowało trzech reprezentantów Polski. Przemysław Kantyka po skoku na 93 metr zajmował na półmetku rywalizacji dziesiątą lokatę. Dwudziesty piąty był Dominik Kastelik (87 m), zaś dwudziesty szósty Łukasz Podżorski (90 m). Swój udział w konkursie zakończył już na pierwszej serii Krzysztof Leja, który z wynikiem 86,5 metra sklasyfikowany został na trzydziestym pierwszym miejscu.

Finałowa seria zakończyła się sukcesem Davida Siegela. Reprezentant Niemiec oddał najdłuższy lot kolejki, lądując na 96,5 metrze. Dzięki temu odrobił niewielką stratę do liderów i wywalczył tytuł mistrza świata juniorów w skokach narciarskich. Srebrny medal przypadł uważanemu za głównego faworyta Domenowi Prevcowi. Słoweniec w finale doleciał do 95,5 metra i przegrał z Siegelem różnicą czterech punktów. Na najniższym stopniu podium stanął ostatecznie Japończyk Ryoyu Kobayashi (94 m), który walkę o drugie miejsce przegrał różnicą 0,2 punktu.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Viktor Polasek (94,5 m), Janni Reisenauer (92,5 m) oraz Tim Fuchs (90,5 m).

Przemysław Kantyka ostatecznie zakończył konkurs na dwunastej pozycji, uzyskując w finale odległość 89 metrów. Dwudzieste trzecie miejsce zajął Łukasz Podżorski (88,5 m), zaś dwudzieste ósme - Dominik Kastelik (85 m).

Obie serie konkursowe rozegrano w całości z 20. belki startowej.

David Siegel jest trzecim w historii indywidualnym mistrzem świata juniorów z Niemiec. W 1996 roku na skoczni w Gallio triumfował Michael Uhrmann, zaś w 2008 roku w Zakopanem najlepszy był Andreas Wank.

Jeszcze dziś o godzinie 13:00 czasu polskiego rozpocznie się indywidualny konkurs pań, a zawody poprzedzi oficjalny trening (12:00). Z kolei na środę zaplanowano rywalizację drużyn mieszanych (10:00).