Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Rasnovie: Złoto dla Hoelzl, Rajda dwunasta

Chiara Hoelzl została złotą medalistką Mistrzostw Świata Juniorów w Rasnovie. Skład podium uzupełniły Katharina Althaus i Sofja Tichonowa. Dwunaste miejsce wywalczyła debiutantka i najlepsza z Polek - Kinga Rajda. Joanna Szwab została sklasyfikowana na 37. lokacie.

Niespełna 19-letnia Chiara Hoelzl jest drugą w historii austriacką mistrzynią świata juniorek. Pierwszą była Jacqueline Seifriedsberger, która złoty krążek zdobyła w 2008 roku na Średniej Krokwi. Co ciekawe, wówczas w Zakopanem w rywalizacji mężczyzn także triumfował reprezentant Niemiec. Wtedy był to Andreas Wank, a dziś do juniorskiej historii narciarstwa klasycznego wpisał się David Siegel. Obie wspomniane nacje czekały osiem lat na kolejne indywidualne tiumfy.

We wtorek Hoelzl nie miała sobie równych. Piąta zawodniczka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jako jedyna w obu seriach uzyskała ponad stupunktową notę. Jej rezultaty na rumuńskim obiekcie to 90,5 oraz 88,5 metra. Druga na skoczni HS 100 była Katharina Althaus. Niemka wywalczyła srebro skokami mierzącymi 87 metrów i 89,5 metra. Jej strata do najlepszej zawodniczki konkursu wyniosła 11,6 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła mistrzyni świata juniorek sprzed roku - Sofja Tichonowa. Dziś Rosjanka dwukrotnie lądowała na 87. metrze.

Tuż za pozycjami medalowymi znalazła się najlepsza z reprezentantek gospodarzy - Daniela Haralambie. Rumunka kończyła swe próby na 88. i 86. metrze, a do trzeciej Tichonowej straciła zaledwie 0,6 pkt. Czołową piątkę zamknęła pierwsza skoczkini spoza Europy - Yuka Seto. Japonka uzyskała 83,5 metra i 89 metrów. Na szóste miejsce spadła druga zawodniczka z półmetku zmagań - Ema Klinec. Słowenka oddała skoki na odległość 85,5 oraz 80,5 metra.

Udany debiut w Mistrzostwach Świata Juniorów zaliczyła Kinga Rajda. 15-letnia podopieczna Sławomira Hankusa po I serii (77,5 metra) plasowała się na 15. lokacie. W finale Polka poszybowała na 86. metr, co dało jej awans na 12. pozycję. Zawodniczka ze Szczyrku sporo punktów straciła na niskich ocenach za lądowanie. Jest to najlepszy wynik polskiej juniorki w historii MŚJ.

Druga z Biało-Czerwonych - Joanna Szwab, w pierwszej odsłonie popołudniowych zmagań wylądowała na 66. metrze, czego efektem była odległa - 37. lokata. Sklasyfikowano 42 sportsmenki.