PK w Czajkowskim: Eisenbichler wygrywa i ustanawia rekord skoczni

Markus Eisenbichler wygrał sobotni konkurs z cyklu Pucharu Kontynentalnego w rosyjskim Czajkowskim. Niemiec w pierwszej serii zawodów ustanowił także rekord obiektu Śnieżynka (HS 140). Punkty zdobyło trzech Polaków, a najlepszy z nich - Klemens Murańka, zajął 10. miejsce.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Karl Geiger. Niemiec wylądował na 141 metrze i wyprzedzał o 3,7 punktu swojego rodaka, Markusa Eisenbichlera, który lotem na 141,5 metra ustanowił nowy rekord skoczni Śnieżynka (HS140). Trzeci był Norweg Tom Hilde (136,5 m), który o 2,7 punktu wyprzedzał Słoweńca Cene Prevca (135 m).

W finale swoich rywali zdeklasował Markus Eisenbichler. Niemiec wylądował na 139 metrze i ostatecznie triumfował z przewagą 10,2 punktu nad liderującym na półmetku Karlem Geigerem (134,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął obchodzący w sobotę urodziny Cene Prevc (132,5 m), który wyprzedził o 4,6 punktu Toma Hilde (131,5 m). Piąte miejsce zajął Słoweniec Anze Semenic, a szóste Niemiec Martin Hamann.

Pucharowe punkty zdobyło trzech reprezentantów Polski. Dziesiątą lokatę zajął Klemens Murańka (128 m i 127,5 m), dziewiętnasty był Jakub Wolny (123 m i 120 m), zaś dwudziesty pierwszy Jan Ziobro (122,5 m i 121,5 m).

Do finałowej serii nie zdołali awansować trzydziesty czwarty Krzysztof Biegun (123 m), trzydziesty siódmy Aleksander Zniszczoł (111 m) oraz trzydziesty ósmy Jakub Kot (111,5 m).

Przed finałowym konkursem sezonu wciąż otwarta pozostaje kwestia triumfatora kończącej się edycji Pucharu Kontynentalnego. Prowadzący Austriak Clemens Aigner (779 pkt.) ma zaledwie 11 punktów przewagi nad drugim Norwegiem Tomem Hilde (768 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Niemiec Karl Geiger (654 pkt.).

Już w niedzielę wielki finał Pucharu Kontynentalnego 2015/2016. Początek zawodów w Czajkowskim zaplanowano na godzinę 9:00 czasu polskiego. Konkurs poprzedzi seria próbna (8:00 naszego czasu).