Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

PK w Czajkowskim: Geiger wygrywa konkurs, Hilde cały cykl

Karl Geiger wygrał loteryjny konkurs z cyklu Pucharu Kontynentalnego w rosyjskim Czajkowskim. W finałowym konkursie triumf w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie Tom Hilde, który rzutem na taśmę wyprzedził Clemensa Aignera. W pierwszej serii rekord obiektu Śnieżynka ustanowił inny z Niemców - Martin Hamann. Polacy stanowili tło dla zagranicznych rywali. Punkty zdobyło czterech naszych rodaków.

23-letni reprezentant Niemiec na półmetku niedzielnych zawodów zajmował drugie miejsce, kiedy to uzyskał 132,5 metra. Wówczas ustępował tylko Martinowi Hamannowi, który lotem na 146. metr ustanowił nowy rekord skoczni HS 140 w Czajkowskim. W finale Geiger doleciał do 128. metra, natomiast jego cztery lata młodszy rodak wylądował pół metra przed linią wyznaczającą punkt konstrukcyjny. W ostateczności Hamann spadł nie tylko za Geigera, ale także za Markusa Schiffnera, który w rundzie finałowej wylądował na 137. metrze, co wywindowało go z 13. na 2. lokatę. Austriak w pierwszej serii uzyskał 124,5 metra.

Bardzo zmienne warunki wietrzne zmusiły organizatorów do kilku zmian długości najazdu. Konkurs rozpoczęto z 14. platformy startowej, a ostatecznie zakończono go na belce nr 10. Rozmiar obiektu przeskakiwali dzisiaj także: Cene Prevc (145,5 metra), Anze Semenic (143,5 metra), Ernest Prislic (141,5 metra), a w rundzie finałowej najstarszy uczestnik rywalizacji - Dmitrij Wasiljew. 36-latek poszybował na 142. metr, co dało mu 12. miejsce i pierwsze punkty w kończącym się sezonie.

Polacy spisali się znacznie poniżej swoich możliwości. Z czwórki, która znalazła się w serii finałowej, w drugiej rundzie delikatnie poprawił się tylko Jan Ziobro, który z 25. lokaty awansował na miejsce 19. Klemens Murańka spadł z 11. na 17. miejsce, Jakub Wolny z 23. na 27., natomiast Krzysztof Biegun z 29. na 30.

Czwarte miejsce wywalczył Tom Hilde, co przy 10. pozycji Clemensa Aignera wystarczyło Norwegowi do odniesienia triumfu w omawianej edycji Pucharu Kontynentalnego. Norweg w 15 startach zgromadził 818 punktów. Jego austriacki oponent do zdobycia 805 "oczek" potrzebował 10 występów więcej. Trzecie miejsce ze stratą 64 punktów do Hilde zajął dzisiejszy zwycięzca - Karl Geiger.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w tzw. "drugiej lidze" został Bartłomiej Kłusek. Podopieczny Macieja Maciusiaka w 16 startach zgromadził 518 punktów, co dało mu 11. miejsce. Łącznie punktowało aż 125 zawodników. W tym gronie znalazło się piętnastu Biało-Czerwonych.

W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej najlepiej wypadli Austriacy. Reprezentanci tego kraju zebrali 4364 punkty, zatem o 538 więcej od drugich Niemców, a także o 2135 punktów więcej od Polaków, którzy zajęli 5. miejsce.

Dodatkowe miejsce startowe na 1. period Letniego Grand Prix wywalczyli sobie Norwegowie, Niemcy i Austriacy. Polacy na początku sezonu letniego będą mogli wystawić sześciu zawodników.

Zobacz wyniki I serii konkursu >>

Zobacz końcowe wyniki konkursu >>

Zobacz końcową klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego 2015/2016 >>

Zobacz aktualny ranking CRL >>

Zobacz końcową klasyfikację generalną 7. periodu Pucharu Kontynentalnego 2015/2016 >>