CoC: Janne Happonen zwycięża w Kuopio!

Dobiegł końca pierwszy konkurs Pucharu Kontynentalnegow Kuopio. Zwyciężył Fin, Janne Happonen przed brązowym medalistą ostatnich Mistrzostw Świata w Lotach - Andreasem Widhoelzlem. Trzecie miejsce przypadło Rolandowi Muellerowi, także z Austrii. Polacy tym razem dość słabo.

Konkursem w Kuopio rozpoczyna się nowy period w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Jest to o tyle ważne, że zawodnicy, którzy znajda się w pierwszej piątce - będą mieli prawo uczestniczyć w konkursach Pucharu Świata, w następnym sezonie. Dobre wyniki w Pucharze Konynentalnym moga również zaowocować dodatkowymi miejscami dla poszczególnych reprezentacji. Jest więc o co walczyć.

Na starcie w Kuopio staneło wielu znanych zawodników. Rywalizacja toczyła się przede wszytkim między Austriakami i Finami. I to do nich należało podium.

Zwycięzcą w Kuopio został Fin Janne Happonen, którego dwa równe skoki (126 i 127m) zostały ocenione najwyżej (nota: 257.4 pkt). Dość nierówno wykonywał swe próby zdobywca drugiego miejsca w konkursie, Austriak Andreas Widhoelzl. Pierwszy skok miał piękny i długi - 129.5m, a w drugi - tylko 119.5m. Na trzeciej pozycji uplasował się Roland Mueller (też Austria), którego skoki były jednak zdecydowanie krótsze od pierwszej dwójki: 123m i 125m.

Na uwagę zasługuje dobry występ juniora z Rosji, Denisa Korniłowa. Zawodnik ten opuścił 2 konkursy PŚ w USA i wystartował w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Kuopio, gdzie zajął wysoką, 9. pozycję. Denis Korniłow - występy tego skoczka w tym sezonie można określić jako naprawdę bardzo dobry debiut.

Polacy wypadli słabiutko. Najlepszy z nich, Mateusz Rutkowski zajął 25. pozycję. Mateusz pierwszy swój skok wykonał zupełnie przyzwoicie, skoczył 114,5m, co dawało mu 17 pozycję w rankingu, ale drugi swój skok zepsuł: tylko 102m i w rezultacie spadł o kilka miejsc.

Kamil Stoch skakał ładnie stylowo, ale jeszcze krótko. Próba na odległość 100,5 metra - to tylko 42. miejsce wśród uczestników konkursu. Wojciech Tajner, starszy od obu wyprzedzających go juniorów, był dopiero 51. , choć lądował tylko 0,5 metra bliżej od Kamila, to za styl uzyskał około 7 punktów mniej od swego młodszego kolegi z drużyny! Najsłabiej wypadł Krystian Długopolski - 54 miejsce, ale skok naszego reprezentanta był naprawde krótki: tylko 98m. Stefan Hula nie skakał.

Będzie miał o czym myśleć trener Heinz Kuttin.