Strona główna • Fińskie Skoki Narciarskie

Larinto i Rautionaho najlepsi w Taivalkoskim

W sobotę w miejscowości Taivalkoski rozegrano Mistrzostwa Finlandii w skokach narciarskich mężczyzn i kobiet. Złote medale na niewielkim obiekcie HS 80 wywalczyli Ville Larinto i Jenny Rautionaho. Na starcie zabrakło m.in. Janne Ahonena. Podczas rywalizacji mężczyzn jury wielokrotnie zmieniało długość najazdu na próg.

Mężczyźni:

Tytuł mistrza kraju na średniej skoczni zdobył Ville Larinto. Niespełna 26-letni zawodnik uzyskał 71,5 (4. belka) oraz 72,5 metra (5. belka), a więc ani razu nie przekroczył punktu konstrukcyjnego usytuowanego na 73. metrze. Drugie miejsce niespodziewanie zajął Frans Taehkaevuori, dla którego jest to jeden z największych sukcesów w dotychczasowej karierze. 24-latek w pierwszej rundzie skoczył 73,5 metra, natomiast w finale wylądował dwa metry bliżej. Dwukrotnie ruszał z 5. platformy startowej, a jego strata do Larinto wyniosła 1,9 pkt. Skład podium uzupełnił dawno niewidziany na skoczniach - Sami Niemi. Rezultaty brązowego medalisty to 76,5 metra (6. belka) i 70 metrów (5. belka).

Na kolejnych pozycjach zameldowali się Andreas Alamommo (dwukrotnie 70,5 metra), Janne Korhonen (72 metry i 71 metrów) oraz Lauri Asikainen (68,5 metra oraz 73 metry).

Siedemnasty był Toni Nieminen (70 i 66 metrów). 40-latek o 0,3 pkt pokonał Niko Kytoesaho (63,5 metra oraz 71 metrów), który jest uważany za jednego z najbardziej obiecujących fińskich skoczków. Syn Janne Ahonena - Mico, zakończył zmagania na 37. miejscu.