Strona główna • FIS Cup

FC w Villach: Wygrana Colloredo, czterech Polaków w "30"

Sebastian Colloredo nie miał sobie równych w niedzielnym konkursie z cyklu FIS Cup w austriackim Villach. Do rundy finałowej awansowało czterech reprezentantów Polski. Najwyżej z nich uplasował się Dominik Kastelik, który otworzył drugą dziesiątkę.

Jest to tym samym pierwsze zwycięstwo reprezentanta Włoch na arenie międzynarodowej za kadencji Łukasza Kruczka. Z kolei dla lidera tamtejszej kadry jest to trzeci triumf w zawodach tej rangi. Dzisiaj 28-latek dwukrotnie lądował pół metra przed linią 98. metra, która wyznacza rozmiar obiektu w Karyntii. Drugi raz z rzędu na drugim stopniu podium stanął Thomas Diethart. Najlepszy zawodnik 63. Turnieju Czterech Skoczni po pierwszym skoku na 95. metr plasował się poza czołową trójką, ale najdłuższy lot dnia w finale (98,5 metra) zapewnił mu awans o dwa "oczka". Trzecie miejsce wywalczył jego rodak - Stefan Huber. Reprezentant gospodarzy oddał skoki mierzące 93 metry oraz 95,5 metra. Na podium awansował z ósmej lokaty zajmowanej na półmetku zmagań.

W czołowej szóstce znalazło się jeszcze dwóch innych podopiecznych polskiego szkoleniowca. Piąty był Davide Bresadola (97 metrów i 92,5 metra), a szósty Alex Insam (93,5 metra oraz 93 metry). Wyprzedził ich jeszcze najlepszy z Niemców - Dominik Maylaender (95 metrów i 94 metry).

Tym razem punkty do klasyfikacji generalnej FIS Cup 2016/2017 zdobyło czterech Biało-Czerwonych. Byli to skoczkowie spoza kadr - Stanisław Biela (19. miejsce) i Andrzej Zapotoczny (24. miejsce), a także podopieczni Macieja Maciusiaka z kadry juniorów - Dominik Kastelik (11. miejsce) oraz Bartosz Czyż (28. miejsce). Dla 18-letniego Kastelika niedzielny występ jest najlepszym w dotychczasowej karierze.

W zawodach wieńczących weekend w Villach sklasyfikowanych zostało aż 104 zawodników. Na rozbiegu nie pojawili się: Paul Gabriel Ardelean (Rumunia), Marat Żaparow (Kazachstan) i Krasimir Simitczijski (Bułgaria), natomiast zdyskwalifikowani za nieprzepisowe kombinezony zostali Noah Valtiner (Austria), a także członek naszej kadry juniorów - Łukasz Bukowski.

Liderem cyklu jest Diethart, który ma w swoim dorobku 160 punktów. O 48 "oczek" wyprzedza Yukena Iwasę z Japonii, a także o 60 punktów dzisiejszego zwycięzcę - Sebastiana Colloredo. Najlepszy z Biało-Czerwonych - Dominik Kastelik, plasuje się na 18. lokacie z 24 punktami na koncie.

Kolejne zawody tej rangi odbędą się już w najbliższy weekend na skoczni Skalite (HS 106) w Szczyrku. Serdecznie zapraszamy!