LGP w Hinterzarten: Triumf Andreasa Wellingera, Maciej Kot drugi!

Andreas Wellinger został zwycięzcą konkursu Letniego Grand Prix w niemieckim Hinterzarten (HS108). Reprezentant gospodarzy triumfował po skokach na odległość 99,5 m i 103,5 m. Drugie miejsce ex aequo zajęli Maciej Kot i Stefan Kraft. W finałowej serii wystąpił komplet sześciu Polaków.

Pierwsza seria konkursowa zakończyła się prowadzeniem Andreasa Wellingera. Reprezentant Niemiec poszybował na odległość 99,5 metra i na półmetku rywalizacji miał niewielką przewagę nad znajdującymi się tuż za nim rywalami. Drugi David Siegel (100,5 m) tracił do swojego rodaka zaledwie 0,4 punktu, trzeci Peter Prevc (99,5 m) - punkt, zaś najlepszy z Polaków, sklasyfikowany na czwartej pozycji Maciej Kot - 1,7 punktu. Lider Letniego Grand Prix wylądował na 99 metrze. Piąty ze stratą 2,1 punktu do Wellingera był Stefan Kraft (99 m), a tuż za nim plasował się najlepszy skoczek serii próbnej, Tomas Vancura (100,5 m).

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech innych reprezentantów Niemiec - siódmy Karl Geiger (98,5 m), ósmy Stephan Leyhe (98,5 m) i dziesiąty Andreas Wank (96 m). Zawodników Wernera Schustera rozdzielał kolejny z Biało-Czerwonych, dziewiąty na półmetku Kamil Stoch (97 m).

Do finałowej serii zakwalifikowali się wszyscy reprezentanci Polski. Dwunasty po skoku na 97 metr był Klemens Murańka. Osiemnasty był Jakub Wolny (95 m), dwudziesty drugi Dawid Kubacki (94 m), zaś dwudziesty siódmy Piotr Żyła (93 m).

Pierwsza runda konkursowa została rozegrana w całości z 16. belki startowej.

W finale z zaciętej walki o zwycięstwo na Rothaus-Schanze triumfował Andreas Wellinger. Lider po pierwszej serii tym razem uzyskał rezultat 103,5 m. Drugie miejsce, ze stratą ledwie 0,4 punktu do triumfującego Niemca, zajęli ex aequo Austriak Stefan Kraft (104,5 m) oraz Maciej Kot, który oddał najdłuższy lot konkursu, lądując na 105,5 m. Tuż za podium uplasował się Peter Prevc (103,5 m).

Miejsca w przedziale 5.-8. przypadły wyłącznie reprezentantom gospodarzy - Davidowi Siegelowi (102,5 m), Karlowi Geigerowi (101,5 m), Andreasowi Wankowi (103 m) i Stephanowi Leyhe (101 m). Na dziewiątej pozycji konkurs zakończył kolejny z Polaków, Kamil Stoch (101,5 m), a pierwszą dziesiątkę zamknął Tom Hilde (101 m).

Na czternastym miejscu udział w zawodach zakończył Klemens Murańka (101 m), a tuż za nim sklasyfikowany został Dawid Kubacki (101,5 m). Dwudziesty drugi był Jakub Wolny (96,5 m), zaś dwudziesty siódmy Piotr Żyła (98 m).

Pierwotnie zawody w Hinterzarten na dziesiątym miejscu, po drugim skoku na odległość 99,5 m, zakończył Tomas Vancura. Dramat Czecha nastąpił jednak tuż po konkursie, kiedy to nie stawił się na kontrolę sprzętu. Tym samym Vancura został zdyskwalifikowany i przesunięty na trzydzieste miejsce.

Finałowa seria została rozegrana z 19. platformy startowej.

Dla Andreasa Wellingera dzisiejsze zwycięstwo to czwarty w karierze triumf w zawodach Letniego Grand Prix. Poprzednie wiktorie niespełna 21-letni Niemiec odnosił w 2013 roku w Wiśle, Courchevel i Klingenthal. Drugi w Hinterzarten Maciej Kot po raz ósmy w karierze stanął na podium zawodów LGP. Jest to jednocześnie podium numer 68 w historii polskich startów w zawodach tej rangi.

W klasyfikacji Letniego Grand Prix na prowadzeniu nadal znajduje się Maciej Kot. Reprezentant Polski ma na swoim koncie 280 punktów i wyprzedza Andreasa Wellingera (196 pkt.) i Stefana Krafta (180 pkt.). Kamil Stoch z dorobkiem 135 punktów spadł na czwartą pozycję.

Na pozycję lidera Pucharu Narodów LGP wysunęli się Niemcy (782 pkt.), a tuż za nimi znajdują się Polacy (718 pkt.) i Austriacy (616 pkt.). Pucharowe punkty zdobyli zawodnicy jedenastu reprezentacji.

Kolejne zawody Letniego Grand Prix odbędą się za tydzień, 6 sierpnia w szwajcarskim Einsiedeln.