FC w Kuopio: Ziobro deklasuje, Zniszczoł trzeci!

Jan Ziobro odniósł drugie w tym tygodniu zwycięstwo na skoczni Puijo w fińskim Kuopio (HS 127). Polak nie pozostawił żadnych złudzeń swoim oponentom, dzięki czemu wygrał piątkowy konkurs z cyklu FIS Cup, a także powiększył kwotę startową naszej drużyny na drugi period Letniego Pucharu Kontynentalnego. Na najniższym stopniu podium stanął drugi z naszych rodaków - Aleksander Zniszczoł. Łącznie punkty zdobyło pięciu podopiecznych Roberta Matei.

Po wczorajszym pewnym triumfie, tym razem 25-latek pokonał swoich sportowych adwersarzy w jeszcze bardziej imponujący sposób. Członek polskiej kadry B okazał się jedynym uczestnikiem zmagań, który dwukrotnie przekroczył punkt konstrukcyjny usytuowany na 120. metrze, robiąc to w znaczący sposób. W pierwszej serii Ziobro skoczył 123 metry, natomiast w finale wylądował pół metr przed linią wyznaczającą rozmiar obiektu Puijo. Jego ostateczna przewaga nad kolejnym zawodnikiem wyniosła 27,3 pkt. Drugie miejsce zajął aktualny lider całego cyklu - Davide Bresadola. Były kombinator norweski w pierwszej odsłonie piątkowych zawodów doleciał do 120. metra, dzięki czemu tracił zaledwie 1,5 pkt do Ziobry. W drugiej rundzie Włoch uzyskał 14,5 metra mniej od naszego rodaka. Na trzecim miejscu rywalizację zakończył kolejny z Biało-Czerwonych - Aleksander Zniszczoł. Wiślanin na półmetku był czwarty (118 metrów), jednak 115,5 metra w serii drugiej pozwoliło mu wyprzedzić Constantina Schmida z Niemiec, który zakończył lot już na 103. metrze, spadając ostatecznie na ósmą pozycję.

Na pozycjach 4-6 uplasowali się kolejno: Tim Fuchs (Niemcy), Alex Insam (Włochy) i Daniel Huber (Austria). Warto wspomnieć o najlepszym w karierze wyniku Marata Żaparowa. Blisko 31-letni Kazach za sprawą skoków mierzących 119 i 108 metrów zdołał zgromadzić siódmą notę dnia.

W drugiej dziesiątce sklasyfikowani zostali trzeciej pozostali zawodnicy z grupy kierowanej przez Roberta Mateję. Bartłomiej Kłusek i Krzysztof Miętus wywalczyli kolejno 14. i 15. miejsce, natomiast Bartłomiej Kłusek finiszował na lokacie nr 18.

Kolejny raz nieudaną próbę konkursową zanotował Bartosz Czyż. Junior tym razem lądował na 91. metrze, co dało mu odległą - 57. pozycję. Łącznie sklasyfikowano 87 skoczków.

Zdyskwalifikowanych zostało sześciu sportowców. Wśród nich znaleźli się m.in. faworyci do walki o podium - Jarl Magnus Riiber i Yuken Iwasa.

Piątkowy konkurs zakończył pierwszy period FIS Cup 2016/2017. Dodatkowe miejsca startowe dla swoich reprezentacji na drugi period Letniego Pucharu Kontynentalnego wywalczyli Włosi i Polacy. Podopieczni Łukasza Kruczka za sprawą Davide Bresadoli i Sebastiana Colloredo będą mogli wystawić o dwóch skoczków więcej, natomiast Polacy wskutek udanych startów Jana Ziobry w drugim etapie LPK będą mogli wystawiać siedmioosobowe składy.

Był to także półmetek czterodniowego maratonu skoków nad jeziorem Kallavesi. Już od jutra obiekt Puijo stanie się drugim przystankiem w kalendarzu LPK 2016. Polacy wystartują w niezmienionym zestawieniu, a pełną listę startową poznamy w sobotę po godzinie 8:00 czasu polskiego.

Kontynuacja trzecioligowego cyklu nastąpi za dwa tygodnie w szwajcarskim Einsiedeln.