Strona główna • Puchar Kontynentalny

LPK w Kuopio: Zwycięstwo Riibera, Miętus na podium

Jarl Magnus Riiber odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach skoczków narciarskich. Kombinator norweski z dużą przewagą wygrał niedzielne zawody z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kuopio. Na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Miętus. Czwarty był Jan Ziobro, a dziewiąty Aleksander Zniszczoł.

Norweski dwuboista w ostatnim dniu rywalizacji na obiekcie Puijo (HS 127) wskoczył na szczyt podium. 18-latek w obu seriach niedzielnego konkursu uzyskał najwyższe noty. W pierwszej serii skoczył 121,5 metra, natomiast w finale o dwa metry przekroczył rozmiar skoczni nad jeziorem Kallavesi. Drugie miejsce z blisko dwudziestopunktową stratą zajął Alex Insam. Rówieśnik triumfatora oddał skoki na odległość 120 metrów oraz 122,5 metra. O zaledwie 0,1 pkt gorszy od podopiecznego Łukasza Kruczka okazał się Krzysztof Miętus. Członek polskiej kadry B w pierwszej rundzie osiągnął 120,5 metra, zaś w serii drugiej poprawił się jeszcze o trzy metry. Dla 25-latka jest to powrót na podium drugoligowych zmagań po ponad sześciu latach przerwy. W lipcu 2010 roku w słoweńskim Kranju zajął on drugie miejsce.

Za plecami Miętusa zameldował się kolejny z zawodników grupy kierowanej przez Roberta Mateję - Jan Ziobro. Reprezentant WKS-u Zakopane za sprawą lotów na 117. i 123. metr awansował na pozycję wicelidera całego cyklu Czołową piątkę niedzielnej rywalizacji zamknął Tilen Bartol (117 i 126 metrów).

Kolejny występ w czołowej "10" zakończył Aleksander Zniszczoł (115 metrów i 112,5 metra). 22-latek tym razem finiszował na pozycji nr 9. Osiem punktów za 23. miejsce do klasyfikacji generalnej dopisał Bartłomiej Kłusek (112,5 metra oraz 111 metrów).

Start na pierwszej serii zakończyli najmłodsi w polskiej drużynie - Przemysław Kantyka (31. miejsce) i Bartosz Czyż (56. miejsce).

Z powodu nieprzepisowych kombinezonów zdyskwalifikowani zostali Olli Muotka i Artur Sułtangułow. Na belce nie zasiedli reprezentanci Turcji oraz koreański junior.

Kontynuacja cyklu LPK już w przyszły weekend. Areną zmagań skoczków będzie obiekt HS 106 w czeskim Frenstacie.