FC w Einsiedeln: Osterc najlepszy, Kastelik i Wąsek na podium!

Aljaz Osterc wygrał pierwszy w karierze konkurs z cyklu FIS Cup. Ex aequo drugie miejsce w trzecioligowych zmaganiach w szwajcarskim Einsiedeln wywalczyli reprezentanci Polski - Dominik Kastelik i Paweł Wąsek. Łącznie na obiekcie im. Andreasa Kuettela punktowało pięciu Biało-Czerwonych.

Dla całej wspomnianej trójki są to najlepsze rezultaty w dotychczasowych karierach. Wieczorne zawody w kantonie Schwyz padły łupem Aljaza Osterca. 17-latek lotami na 110. i 115. metr zapewnił sobie pierwsze w życiu zwycięstwo w zawodach rozgrywanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Słoweniec pokonał polski duet Kastelik - Wąsek o 7,2 pkt. Dla Kastelika (109 i 112 metrów) jest to pierwsze podium, natomiast dla Wąska jest to nie tylko pierwsze podium w zawodach tej rangi, ale także pierwsze w karierze punkty cyklu FIS Cup. Jego rezultaty to 108 i 113 metrów.

O sporym pechu może mówić Felix Hoffmann. Lider z półmetku zmagań (110,5 metra), w finale wylądował na 111. metrze, czego skutkiem był spadek na czwartą lokatę. Niemiec przegrał z podopiecznymi Macieja Maciusiaka o zaledwie 0,1 pkt. Czołową piątkę dnia zamknął najlepszy z Austriaków - Stefan Huber (109 metrów i 111,5 metra).

W czołowej "10" znalazł się jeszcze jeden skoczek znad Wisły. Mowa o Stanisławie Bieli, który zakończył sobotni występ na dziewiątej pozycji.

Najlepsze wyniki tego lata odnotowali także Krzysztof Leja i Tomasz Pilch. Trenujący poza kadrami Leja uplasował się na 15. miejscu, natomiast siostrzeniec Adama Małysza zdobył premierowe tego lata punkty do klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup, zajmując w Einsiedeln 18. miejsce.

Uczestnikom zawodów przez cały konkurs towarzyszył tylny wiatr o sile od 0,2 do 1,1 m/s. Obie serie przeprowadzono z 17. belki startowej przy temperaturze oscylującej w okolicy 18 stopni Celsjusza. Kolejne zawody w Szwajcarii już w niedzielę rano. Start pierwszej serii zaplanowano na godzinę