LPK w Lillehammer: Zwycięstwo Bjoerenga i norweskie podium

Joacim Oedegaard Bjoereng został zwycięzcą sobotniego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w norweskim Lillehammer (HS138). Reprezentant gospodarzy triumfował po skokach na odległość 129 m i 122 m. Drugie miejsce zajął Halvor Egner Granerud, a trzecie Robert Johansson. W finałowej serii wystąpiło czterech Polaków. Najlepszy z nich, Jan Ziobro ukończył zawody na dziesiątej pozycji.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Joacim Oedegaard Bjoereng. Reprezentant Norwegii wylądował na 129 metrze i miał przewagę 2,3 punktu nad drugim Słoweńcem Tilenem Bartolem (130,5 m). Trzecie miejsce zajmował Jan Ziobro. Reprezentant Polski oddał najdłuższy lot pierwszej serii (132 m) i tracił 2,4 punktu do lidera. Tuż za czołową trójką plasowali się kolejni zawodnicy gospodarzy - Halvor Egner Granerud (129,5 m) i Robert Johansson (129,5 m) oraz Austriak Thomas Hofer (127 m).

W czołowej dziesiątce na półmetku rywalizacji znajdowali się również Rok Justin (127 m), Markus Eisenbichler (126,5 m), Maximilian Steiner (123,5 m) oraz Tom Hilde (128,5 m).

Do finałowej serii awansowało czterech Polaków. Oprócz Jana Ziobry, w czołowej trzydziestce pierwszej rundy znaleźli się piętnasty Paweł Wąsek (119 m), dwudziesty trzeci Aleksander Zniszczoł (124,5 m) oraz dwudziesty dziewiąty Bartłomiej Kłusek (116,5 m).

Już po pierwszym skoku udział w zawodach zakończyli trzydziesty trzeci Krzystof Miętus (116 m), trzydziesty siódmy Przemysław Kantyka (107 m) oraz trzydziesty dziewiąty Dominik Kastelik (107,5 m).

W finale Joacim Oedegaard Bjoereng przypieczętował swój triumf lotem na 122 metr. Norweg tym samym pokonał różnicą siedmiu punktów swojego rodaka, Halvora Egnera Graneruda (126 m). Trzecie miejsce zajął kolejny z reprezentantów gospodarzy - Robert Johansson (130 m). Tuż za konkursowym podium sklasyfikowany został Słoweniec Tilen Bartol (124,5 m), który okazał się lepszy od Toma Hilde (128 m) i Markusa Eisenbichlera (128 m).

Siódmy był Domen Prevc (125,5 m), ósmy Martin Hamann (120 m), zaś dziewiąty Maximilian Steiner (116,5 m). Niestety, Janowi Ziobrze nie udało się utrzymać miejsca na podium. Skok na 113 metr zepchnął Polaka na dziesiątą lokatę.

Aleksander Zniszczoł ostatecznie awansował na szesnaste miejsce po skoku na odległość 122 m. Dwudziestą pozycję zajął, debiutujący w zawodach Pucharu Kontynentalnego, Paweł Wąsek (116,5 m), zaś Bartłomiej Kłusek (107 m) zakończył konkurs na dwudziestej szóstej lokacie.

Obie serie konkursowe rozegrane zostały w całości z 14. belki.

Dla Joacima Oedegaarda Bjoerenga to drugie w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego. Poprzednim razem Norweg okazał się najlepszy w ubiegłym roku w Wiśle.

W klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego na prowadzeniu pozostał Aleksander Zniszczoł. Polak ma w swoim dorobku 238 punktów i wyprzedza Słoweńca Petera Prevca (200 pkt.) oraz Czecha Lukasa Hlavę (198 pkt.). Szóste miejsce zajmuje Jan Ziobro (192 pkt.), a dziewiąte Bartłomiej Kłusek (143 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Lillehammer. Początek serii próbnej o godzinie 8:30, zaś same zawody mają rozpocząć się punktualnie o 10:00.