Strona główna • Puchar Kontynentalny

LPK w Wiśle: Triumf Bresadoli, Ziobro na podium

Jan Ziobro stanął na najniższym stopniu podium sobotniego konkursu z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Wiśle Malince. Pierwsze w karierze zawody tej rangi wygrał najlepszy z podopiecznych Łukasza Kruczka - Davide Bresadola. W rundzie finałowej wystąpiło pięciu Biało-Czerwonych.

Reprezentant Włoch po sukcesach w cyklu FIS Cup, tym razem stanął na szczycie podium zawodów drugoligowych. W pierwszej serii uzyskał 129,5 metra, co na półmetku zmagań dawało mu 5,9 pkt przewagi nad Domenem Prevcem (126,5 metra). W finale Słoweniec skoczył 125,5 metra, a Bresadola zaledwie 124 metry. Zgromadzona przewaga pozwoliła mu jednak odnieść pierwsze w karierze zwycięstwo w konkursie zaliczanym do klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego. Finalna różnica między Włochem a Słoweńcem wyniosła 1,4 pkt.

Po raz pierwszy w tym sezonie, na podium LPK stanął Jan Ziobro. Drużynowy medalista Mistrzostw Świata w Falun, w inauguracyjnej próbie skoczył 126,5 metra, co (ex aequo z Rokiem Justinem; 126 metrów) dawało mu czwartą pozycję. Polak i Słoweniec przegrywali z trzecim Halvorem Egnerem Granerudem (126 metrów) o 1,6 pkt. W drugiej serii Ziobro (127 metrów) pokonał Justina (124,5 metra) o 5,4 pkt, natomiast Norweg po locie na 120. metr, spadł na koniec czołowej dziesiątki.

Warto podkreślić udany występ innych podopiecznych Łukasza Kruczka. Piąty był Sebastian Colloredo (126 metrów i 125,5 metra), a szósty autor najdłuższego skoku zawodów - Alex Insam (123,5 metra oraz 130 metrów). Dodatkowo pierwsze punkty w sezonie zdobył Federico Cecon (29. miejsce).

Sporo do życzenia pozostawia występ pozostałej dwunastki Biało-Czerwonych. Kolejni nasi rodacy uplasowali się dopiero w drugiej połowie drugiej dziesiątki. Kolejno 16. i 18. miejsce zdobyli podopieczni Roberta Matei - Bartłomiej Kłusek (dwukrotnie 122,5 metra) i Aleksander Zniszczoł (122,5 oraz 118,5 metra). Następne punkty do swojego konta dopisał najstarszy członek kadry B - Krzysztof Miętus (23. miejsce).

Po raz pierwszy od grudnia minionego roku, do czołowej "30" drugoligowej rywalizacji awansował Stanisław Biela. Trenujący poza kadrami PZN reprezentant klubu UKS Sołtysianie Stare Bystre, sobotni start zakończył na 24. pozycji.

Zdyskwalifikowano dwóch sportowców. Cestmir Kozisek pojawił się na starcie w nieprzepisowym kombinezonie, natomiast Julian Hahn z Niemiec ruszył z belki po upłynięciu przeznaczonych na to dziesięciu sekund.

Na czele cyklu utrzymuje się Markus Eisenbichler. Niemiec ma na swoim koncie 418 punktów, a więc o 29 więcej od Roka Justina. Na miejscach 3-4 klasyfikowani są Jan Ziobro (289 punktów) i Aleksander Zniszczoł (281 punktów).

Wskutek niekorzystnych prognoz meteorologicznych, niedzielny konkurs odbędzie się wcześniej niż planowano, bo już o 9:30. Godzinę wcześniej powinna rozpocząć się seria próbna.