LPK w Klingenthal: Triumf Tepesa, Ziobro trzeci w konkursie i drugi w cyklu!

Jurij Tepes zwyciężył w finałowym konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego w niemieckim Klingenthal (HS140). Reprezentant Słowenii triumfował po skokach na odległość 128 m i 141,5 m. Drugie miejsce zajął Joacim Oedegaard Bjoereng, a trzecie Jan Ziobro. Reprezentant Polski ukończył tegoroczny sezon LPK na drugiej pozycji. W finałowej serii wystąpiło sześciu Biało-Czerwonych.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Robert Johansson (139 m). Reprezentant Norwegii wyprzedzał różnicą 0,4 punktu swojego rodaka, Joacima Oedegaarda Bjoerenga (138,5 m). Trzecie miejsce zajmował Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes (139,5 m), a tuż za nim plasowali się Rosjanin Aleksiej Romaszow (135 m), Słoweniec Jurij Tepes (128 m) i Niemiec Stephan Leyhe (132 m).

W czołowej dziesiątce na półmetku rywalizacji plasowali się również William Rhoads (133 m), Thomas Hofer (134,5 m), Tim Fuchs (131,5 m) oraz Jan Matura (130 m). Jedenasty był czterokrotny mistrz olimpijski Simon Ammann (134 m).

Do finałowej serii awansowało sześciu reprezentantów Polski - trzynaste miejsce po pierwszej serii zajmuje Bartłomiej Kłusek (132,5 m), czternasty jest Jan Ziobro (132 m), piętnasty Aleksander Zniszczoł (131,5 m), dwudziesty piąty Stanisław Biela (128 m), dwudziesty siódmy Przemysław Kantyka (125,5 m), a dwudziesty ósmy Andrzej Stękała (125,5 m). Sztuka awansu nie udała się tylko czterdziestemu pierwszemu Krzysztofowi Miętusowi (116 m).

Za nieregulaminowy kombinezon zdyskwalifikowany został Słoweniec Aljaz Osterc. W zawodach nie wziął udziału triumfator Letniego Pucharu Kontynentalnego 2016, Niemiec Markus Eisenbichler.

Finałowa seria była popisem Jurija Tepesa. Reprezentant Słowenii oddał najdłuższy skok całego konkursu - 141,5 m - dzięki czemu awansował z piątej pozycji na najwyższy stopień podium. Tepes wyprzedził o zaledwie 0,2 punktu Joacima Oedegaarda Bjoerenga (135 m). Na trzecią pozycję awansował czternasty na półmetku Jan Ziobro, dzięki świetnej finałowej próbie na odległość 139 m. Tuż za podium uplasował się Stephan Leyhe (133 m) i William Rhoads (134 m). Lider na półmetku zawodów, Robert Johansson po słabszej drugiej próbie (128,5 m) spadł na szóstą pozycję.

Siódme miejsce ostatecznie zajął Mackenzie Boyd-Clowes (129 m), ósme - piętnasty na półmetku - Aleksander Zniszczoł (136,5 m), dziewiąte Jan Matura (133,5 m), a dziesiąte Aleksiej Romaszow (131 m).

Na czternastej pozycji zawody zakończył Bartłomiej Kłusek (138 m). Dwudziesty drugi był Andrzej Stękała (130 m), dwudziesty siódmy Stanisław Biela (126,5 m), a dwudziesty dziewiąty Przemysław Kantyka (125 m).

Dzięki dzisiejszej trzeciej pozycji, Jan Ziobro awansował na drugą pozycję w końcowej klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego 2016. Reprezentant Polski zgromadził 438 punktów, o 8 "więcej" od trzeciego Słoweńca Roka Justina. Zwycięstwo w klasyfikacji już wczoraj zapewnił sobie reprezentant Niemiec, Markus Eisenbichler (618 pkt.). W czołowej dziesiątce znalazł się również piąty Aleksander Zniszczoł (337 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło dziewięciu reprezentantów Polski.

Wraz z końcem letniego sezonu dobiegła końca również rywalizacja w 2. periodzie sezonu 2016/2017 w Pucharze Kontynentalnym. Dodatkowe, siódme miejsca na pierwszy okres startów w zawodach zbliżającej się nowej edycji Pucharu Świata (od Ruki do Engelbergu) przypadły reprezentacjom Niemiec, Norwegii i Polski.

Inauguracja zimowego Pucharu Kontynentalnego 2016/2017 odbędzie się w dniach 9-11 grudnia w norweskim Lillehammer.