LMP w Wiśle: Maciej Kot ze złotym medalem

W strugach deszczu rozegrany został sobotni konkurs indywidualny Letnich Mistrzostw Polski na dużej skoczni w Wiśle (HS134). Niespodzianki nie było. Złotym medalistą został triumfator Letniego Grand Prix, Maciej Kot. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, a trzecie Klemens Murańka.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Maciej Kot. Dominator letniego sezonu jako jedyny przekroczył granicę 130 metrów. Zakopiańczyk uzyskał rezultat 131,5 m i wyprzedzał o 13,4 punktu dwukrotnego mistrza olimpijskiego, Kamila Stocha (127,5 m). Trzecie miejsce na półmetku rywalizacji zajmował Aleksander Zniszczoł (125,5 m z 18. belki). Czwarty był Stanisław Biela (127,5 m), piąty Klemens Murańka (122,5 m), zaś szósty Jan Ziobro (122 m).

Czołową dziesiątkę uzupełniali Stefan Hula (121,5 m), Bartłomiej Kłusek (121 m), Piotr Żyła (120 m) i Jakub Wolny (120 m).

W pierwszej serii konkursowej wystąpiło 36 z 51 zgłoszonych zawodników. Rundę rozpoczęto z 20. belki startowej, zaś po próbie Artura Kukuły skrócono rozbieg do 18. platformy. Maciej Kot i Kamil Stoch oddawali swoje skoki z 16. belki.

W finale Maciej Kot nie dał szans swoim rywalom i ponownie poszybował najdalej, na odległość 129,5 m. Zakopiańczyk po raz drugi w karierze został letnim mistrzem Polski (poprzednim razem taki sukces odniósł w 2012 roku), triumfując z przewagą 14,4 punktu nad Kamilem Stochem (125,5 m). Na najniższy stopień podium awansował, piąty na półmetku, Klemens Murańka (122,5 m), który do zwycięskiego Kota stracił 47,7 punktu.

Tuż za podium dzisiejszych zawodów uplasowali się Jan Ziobro (121,5 m), trzeci na półmetku Aleksander Zniszczoł (117,5 m) oraz Stanisław Biela (118,5 m). Siódmą pozycję zajął Piotr Żyła (120,5 m), ósmą Bartłomiej Kłusek (119,5 m), a dziewiątą Stefan Hula (116 m). Czołową dziesiątkę zamknął Andrzej Stękała (117,5 m).

Finałową serię rozegrano z 18. belki startowej. Podobnie jak w przypadku pierwszej rundy, Maciej Kot i Kamil Stoch oddawali swoje próby z 16. platformy.

Na niedzielę zaplanowany został konkurs drużynowy w ramach Letnich Mistrzostw Polski w Wiśle. Początek serii próbnej o godzinie 10:00. Same zawody mają rozpocząć się o 11:00.