Maeaettae wygrywa w Rovaniemi, Kasai na podium

Pierwszy w sezonie 2016/17 konkurs skoków narciarskich na śniegu wygrał Jarkko Maeaetae. Podczas rozegranych dziś w Rovaniemi z udziałem gości z Japonii mistrzostw Finlandii, 23-latek nie miał żadnej konkurencji.

Reprezentant klubu Kainuun Hiihtoseura prowadził po pierwszej serii dzięki skokowi na 92 m. W drugiej dołożył 93,5 m. co dało mu łączną notę 260.4 pkt., aż o 23,5 pkt wyższą niż uzyskali dwaj zawodnicy sklasyfikowani na drugiej pozycji - Lauri Asikainen (92 i 84,5 m - 236,9 pkt) i Noriaki Kasai (89,5 i 88,5 -236,9 pkt.). 44-letni Japończyk był dopiero siódmy po pierwszej serii, w drugiej zdołał awansować o pięć pozycji. Z tej racji jednak, iż startował jako gość, nie otrzymał medalu za swój wynik. Brązowym medalistą mistrzostw został Janne Korhonen po skokach na 86 i 94,5 m. Druga próba 20 latka była najdłuższą odległością dnia.

Dopiero piąte miejsce zajął Janne Ahonen. 39-latek z Lahti był drugi na półmetku rywalizacji, jednak w finałowej serii uzyskał zaledwie 83 metry, przez co spadł o trzy lokaty. Tuż za nim znalazł się drugi z Japończyków, Ryoyu Kobayashi (85,5 i 94 m. - 234,7 pkt). Co ciekawe do zawodów została dopuszczona Yuki Ito. Reprezentantka Japonii zajęła ostatnie, 35 miejsce.