PK w Vikersund: Zwycięstwo Cene Prevca, Ziobro na podium!

Trzeci z braci Prevców - Cene, wygrał zawody inaugurujące cykl Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2016/2017. Słoweniec z niewielką przewagą pokonał triumfatora poprzedniej edycji tzw. "drugiej ligi" - Toma Hilde, a także najlepszej z reprezentantów Polski - Jana Ziobrę. Na obiekcie HS 117 w norweskim Vikersund punktowało czterech Biało-Czerwonych.

Dla 20-letniego Cene jest to pierwsze zimowe zwycięstwo w konkursie tej rangi. Młodszy brat Petera, a starszy Domena, w ramach piątkowej rywalizacji w Norwegii uzyskał 109 oraz 115,5 metra. Nie były to najdłuższe skoki dnia, ale wysokie rekompensaty za niekorzystne warunki dały mu triumf o 2,1 pkt nad Tomem Hilde. 29-latek przed własną publicznością dwukrotnie skoczył 114,5 metra. W dobrym stylu sezon zimowy rozpoczął Jan Ziobro. Drużynowy medalista ostatnich Mistrzostw Świata na półmetku zajmował piątą lokatę, kiedy to wykonał próbę mierzącą 111,5 metra, jednak w finale poprawił się o 3,5 metra, dzięki czemu wskoczył na podium inauguracyjnych zmagań w gminie Modum.

Za plecami 25-latka ze Spytkowic znaleźli się dwaj Słoweńcy. Czwarty był Anze Semenic (112,5 oraz 116,5 metra), a piąty Bor Pavlovcic (112 metrów i 113,5 metra). Do Ziobry stracili kolejno 0,2 i 2,4 pkt. Czołową szóstkę zamknął Pius Paschke z Niemiec (109,5 oraz 113,5 metra).

Prowadzenia z półmetku konkursu nie utrzymał Halvor Egner Granerud. Reprezentant gospodarzy w pierwszej serii doleciał do 116. metra, a w finale wylądował sześć metrów niżej, co spowodowało spadek na ósmą pozycję.

Swój dorobek punktowy w pierwszym konkursie sezonu otworzyli również trzej inni Biało-Czerwoni. Drugą dziesiątkę zamknął Krzysztof Biegun (103,5 oraz 110,5 metra), a trzecią otworzył Stanisław Biela (109,5 oraz 107,5 metra). Na 28. miejscu finiszował Jakub Wolny (104 metry i 103,5 metra).

Godnym odnotowania wydarzeniem są historyczne punkty dla reprezentacji Turcji. Ich autorem został Fatih Arda Ipcioglu, który za sprawą lotów na odległość 105,5 oraz 108 metrów został sklasyfikowany na 26. miejscu. 19-latek jest pierwszym z podopiecznych Pekki Niemelae, który ma prawo startu w Pucharze Świata.

Siła wiatru wahała się dziś od 2,4 m/s w plecy do 0,6 m/s pod narty. Miało to istotny wpływ na rezultaty osiągane przez poszczególnych sportowców. Temperatura powietrza oscylowała w granicach 7 stopni Celsjusza, a niebo było zachmurzone.

Kolejne zawody w Vikersund będą miały miejsce już w sobotę. Ich start wyznaczono na 12:00. Godzinę wcześniej powinna rozpocząć się seria próbna.