PŚ w Lillehammer: Polski dublet! Stoch wygrywa, Kot drugi!

Biało-czerwona niedziela w Lillehammer! Po 681 dniach przerwy, Kamil Stoch ponownie triumfuje w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich! Dwukrotny mistrz olimpijski poszybował na odległość 134 m i 130,5 m. Drugie miejsce zajął Maciej Kot (129,5 m i 136 m), który po raz pierwszy w karierze stanął na pucharowym podium! Trzeci był Markus Eisenbichler. W finałowej serii wystąpił komplet sześciu Polaków.

Pierwsza seria konkursowa zdecydowanie poszła po myśli reprezentacji Polski. Na pierwszym miejscu znajdował się Kamil Stoch, który z wynikiem 134 m prowadził z przewagą 4,1 punktu nad Jurijem Tepesem (136 m), 4,2 pkt. nad Andreasem Wellingerem (136 m) oraz 5 pkt. nad Daiki Ito (136 m). Na piątej pozycji, ze stratą 2,8 punktu do podium, klasyfikowany był Maciej Kot (129,5 m).

W czołowej dziesiątce na półmetku rywalizacji plasowali się również Markus Eisenbichler (128,5 m), Michael Hayboeck (131,5 m), Domen Prevc (131,5 m), Andreas Stjernen (132 m) i Peter Prevc (130,5 m).

Do finałowej serii awansował komplet Polaków. Oprócz Stocha i Kota, sztuki tej dokonali jedenasty Dawid Kubacki (130 m), osiemnasty Piotr Żyła (128 m), dziewiętnasty Aleksander Zniszczoł (130 m) oraz dwudziesty czwarty Stefan Hula (123,5 m).

Pierwszą rundę zawodów rozpoczęto z 6. belki, zaś po skokach 44 zawodników wydłużono rozbieg do 8. platformy.

O ile pierwsza seria była świetna w wykonaniu Polaków, to drugiej rundy nie można nazwać inaczej jak fantastyczną! Kamil Stoch odparł atak rywali, szybując na odległość 130,5 m, dzięki czemu odniósł 16. pucharowe zwycięstwo w karierze, zaś pierwsze od 681 dni! Dwukrotny mistrz olimpijski o zaledwie 0,6 punktu pokonał... Macieja Kota! Triumfator Letniego Grand Prix poszybował na odległość 136 m i awansował na drugą pozycję, tym po raz pierwszy w karierze stając na podium zawodów Pucharu Świata! Zakopiańczyk został dziesiątym polskim skoczkiem, który dokonał tej sztuki. Trzecie miejsce zajął Markus Eisenbichler (135 m), który również pierwszy raz znalazł się w czołowej trójce konkursu PŚ.

Tuż za podium znalazł się... 23. na półmetku rywalizacji, Daniel Andre Tande (141 m). Piąte miejsce zajął Andreas Stjernen (132,5 m), szósty był Manuel Fettner (138 m) i Domen Prevc (131,5 m), ósmy Stefan Kraft (142 m), dziewiąty Peter Prevc (132 m), natomiast pierwszą dziesiątkę zamknął Andreas Wellinger (128,5 m).

Najlepsze miejsce w sezonie, dwunaste, zajął Dawid Kubacki (133 m). Dziewiętnasty był Stefan Hula (129 m), dwudziesty drugi Aleksander Zniszczoł (126,5 m). Zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon został Piotr Żyła, który tym samym spadł na trzydziestą lokatę.

Finałową serię rozpoczęto z 12. belki, zaś finałowa dziesiątka zawodników oddawała swoje próby z 11. platformy.

Dzisiejsza wygrana Kamila Stocha to 62. polskie zwycięstwo w indywidualnych zawodach Pucharu Świata. Mistrz świata z Val di Fiemme wspólnie z Maciejem Kotem powiększyli dziś biało-czerwony dorobek miejsc na podium konkursów PŚ do 147. tego typu lokat.

Po raz szósty w historii dwóch polskich skoczków stanęło na podium tego samego konkursu Pucharu Świata. Wcześniej dwukrotnie taka sytuacja przydarzyła się Piotrowi Fijasowi i Stanisławowi Bobakowi (1. i 2. miejsce w Zakopanem oraz 1. i 3. miejsce w Saint-Nizier w 1980 roku), raz Kamilowi Stochowi i Adamowi Małyszowi (1. i 3. miejsce w Planicy w 2011 roku) oraz dwukrotnie Janowi Ziobrze i Stochowi (1. i 2. oraz 3. i 1. miejsce w Engelbergu w 2013 roku).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Domen Prevc (360 pkt.) przed Danielem Andre Tande (308 pkt.). Maciej Kot awansował na trzecią pozycję (247 pkt.), zaś na szóstą lokatę wskoczył Kamil Stoch (214 pkt.).

Polacy są już od krok od prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów! Biało-Czerwoni mają w swoim dorobku 1076 punktów i tracą już tylko 13 "oczek" do liderujących Niemców (1089 pkt.). Na trzecim miejscu znajdują się Austriacy (963 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Świata, ostatnie przed świętami Bożego Narodzenia, odbędą się w dniach 17-18 grudnia na zmodernizowanej skoczni w szwajcarskim Engelbergu.