Strona główna • Słoweńskie Skoki Narciarskie

Peter Prevc Sportowcem Roku w Słowenii

Peter Prevc po raz czwarty z rzędu zwyciężył w plebiscycie na najlepszego słoweńskiego sportowca roku. W głosowaniu organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Sportowych Słowenii najlepszy skoczek ubiegłego sezonu o ponad sto punktów wyprzedził drugiego Vasilija Zbogara.

24-latek zdominował ubiegły sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zdobył Kryształową Kulę, wygrał Turniej Czterech Skoczni i Mistrzostwa Świata w lotach, a także piętnastokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium w zawodach PŚ. Jego znakomity sezon nie przeszedł bez echa w Słowenii. We wtorek w Lublanie Peter Prevc po raz czwarty z rzędu został wybrany Sportowcem Roku w swoim kraju.

Prevc otrzymał 226 głosów. Drugie miejsce z dorobkiem 124 punktów zajął Vasilij Zbogar, srebrny medalista olimpijski z Rio de Janeiro w żeglarstwie, a trzecie miejsce z wynikiem 120 punktów osiągnął Tim Gajser, mistrz świata w motocrossie serii MXGP.

Podczas gali wręczenia statuetki najstarszy z braci Prevców podkreślił, że za jego sukcesem stoi cały sztab osób. – Otrzymałem nagrodę jako indywidualny sportowiec, ale należy się ona całemu systemowi narciarskiemu naszego kraju – podkreślił najlepszy skoczek minionego sezonu.

Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Słowenii jest organizowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Sportowych Słowenii. Po raz pierwszy tytuł Sportowca Roku Słowenii nadano w 1968 roku.

Bieżąca edycja Pucharu Świata nie rozpoczęła się dla podopiecznego Gorana Janusa tak efektownie. Słoweniec w pięciu indywidualnych startach zdobył 135 punktów, co daje mu dopiero 10. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu. Najlepszy rezultat osiągnął w inauguracyjnych zmaganiach w Ruce, gdzie pomimo upadku w rundzie finałowej, finalnie stanął na najniższym stopniu podium.