FC w Notodden: Triumf Steinera, Wąsek tuż za podium

Wygraną Maximiliana Steinera zakończył się pierwszy z dwóch zaplanowanych na ten tydzień konkursów z cyklu FIS Cup w norweskim Notodden. Czwarte miejsce na obiekcie Tveitanbakken (HS 100) wywalczył Paweł Wąsek, który po wieczornych zmaganiach awansował na pozycję wicelidera klasyfikacji generalnej tzw. "trzeciej ligi". Punkty zdobyło czterech podopiecznych Macieja Maciusiaka.

Druga połowa 2016 roku jest dla Steinera nad wyraz udana. Po pierwszym podium w Pucharze Kontynentalnym (2. miejsce w sierpniu w Kuopio), debiucie w zawodach najwyższej rangi (1 października w Hinzenbach), tym razem Austriak odniósł drugie w karierze zwycięstwo w zawodach rangi FIS Cup, przybliżając się do wywalczenia dodatkowego miejsca startowego dla swojej reprezentacji na 4. period Pucharu Kontynentalnego. W czwartek 20-latek był poza zasięgiem swoich oponentów. Loty mierzące 98,5 oraz 96 metrów dały mu blisko 10 punktów przewagi nad drugim Sebastianem Bradatschem. Rówieśnik Steinera skaczący dla Niemiec mógł pochwalić się skokami na odległość 95 i 95,5 metra. Skład podium uzupełnił Joacim Oedegaard Bjoereng, którego celem na ten weekend jest powiększenie limitu startowego dla Norwegii. Rezultaty 21-latka to 94,5 i 95 metrów.

Smakiem podium tym razem musiał się obejść nowy wicelider klasyfikacji generalnej - Paweł Wąsek. Członek klubu WSS Wisła w pierwszej serii skoczył 93,5 metra, a w finale poprawił się o 1,5 metra. Na uwagę zasługują bardzo wysokie noty za styl Polaka, jedne z najwyższych w całej stawce. Ostatecznie przegrał z Bjoerengiem różnicą jednego punktu. Czołową piątkę zamknął 26-letni Słoweniec - Matjaz Pungertar (93,5 metra oraz 96 metrów).

Wskutek czwartkowego występu, swój dorobek punktowy w sezonie 2016/2017 powiększyli również trzej inni Biało-Czerwoni. Drugą dziesiątkę otworzył Dominik Kastelik (94 metry i 92,5 metra), a w trzeciej znaleźli się Dawid Jarząbek (89 i 90 metrów) raz Tomasz Pilch (91 i 89 metrów).

Bartosz Czyż (86,5 metra) i Łukasz Bukowski (87 metrów) uplasowali się w czwartej dziesiątce, tym samym odpadając już po pierwszej próbie.

Za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został jeden z Chińczyków - Guang Yang. Zawody w całości rozegrano z 3. platformy startowej.

Kolejne zawody na Tveitanbakken już w piątek. Ich początek wyznaczono na 15:45. O 15:00 odbędzie się seria próbna.