PK Pań w Notodden: Pagnier wygrywa konkurs i cały cykl

Josephine Pagnier ponownie okazała się bezkonkurencyjna w norweskim Notodden. Francuzka wygrała finałowe zawody Pucharu Kontynentalnego, który dał jej triumf w końcowej klasyfikacji generalnej cyklu składającego się z zaledwie dwóch konkursów. 14-latka jest pierwszą w historii reprezentantką swojego kraju, która odniosła triumf w tzw. "drugiej lidze" kobiet. W sobotę kolejne punkty na Tveitanbakken zdobyła Anna Twardosz, która finiszowała na 26. lokacie.

Juniorka w obu sobotnich seriach lądowała na 94. metrze. Na półmetku dawało jej to drugą lokatę, gdyż pół metra dalej w lepszym stylu poszybowała Pauline Hessler. Niemka nie tylko nie utrzymała dwupunktowej przewagi, ale finalnie po skoku na odległość 89,5 metra spadła na najniższy stopień podium. Pagnier i Hessler rozdzieliła Luisa Goerlich, dla której jest to powtórka wyniku z rywalizacji piątkowej. Rezultaty Goerlich to 93 i 91 metrów. Jej strata do triumfującej Pagnier wyniosła 10,5 pkt.

Najlepsze wyniki w dotychczasowych karierach zanotowały dziś Sophie Mair (93 metry i 90,5 metra) oraz Oceane Avocat Gros (87,5 oraz 86,5 metra). Austriaczka i Francuzka zajęły kolejno 4. i 5. pozycję. Ex aequo na 6. lokacie sklasyfikowane zostały Elisabeth Raudaschl (86,5 oraz 85,5 metra) i najlepsza z przedstawicielek gospodarzy - Silje Opseth (87 i 85 metrów).

Pięć punktów do klasyfikacji generalnej zdobyła dziś Anna Twardosz. Aktualna mistrzyni Polski wywalczyła 26. notę po skokach mierzących 78 metrów i 79,5 metra. PK Pań 2015/2016 zakończyła na 19. miejscu z dorobkiem 23 "oczek".

Poza czołową "30" po raz drugi z rzędu znalazły się Magdalena Pałasz i Joanna Szwab. Dwie najbardziej doświadczone polskie skoczkinie zajęły odpowiednio 32. i 33. miejsce.

Pierwszą serię przeprowadzono z 9. belki startowej, a w drugiej jury postanowiło skrócić najazd do platformy nr 8. Zawodniczkom towarzyszył lekki mróz (około -2 stopnie Celsjusza) i zachmurzone niebo.

Na starcie nie stawiły się Anna Szpiniewa i Aleksandra Barancewa z Rosji, natomiast zdyskwalifikowane zostały Lidija Jakowlewa oraz Jonna Mohlen. Rosjanka dysponowała zbyt długimi nartami, a Szwedka nieprzepisowym kombinezonem.