PK w Ruce: Wohlgenannt wygrywa, Biegun na podium!

Austriak Ulrich Wohlgenannt zdeklasował rywali w jednoseryjny konkursie z cyklu Pucharu Kontynentalnego w fińskiej Ruce. Po raz pierwszy od marca 2015 roku na podium zawodów tej rangi stanął Krzysztof Biegun, który w sobotę wywalczył trzecią notę. Rundę finałową przerwano, a następnie odwołano po skokach 14 zawodników.

22-letni Wohlgenannt jako jedyny zbliżył się do rozmiaru obiektu Rukatunturi (HS 142). Rezultat Austriaka to 140 metrów. Jego to jego trzeci triumf w Pucharze Kontynentalnym w dotychczasowej karierze. Drugi ze stratą 14,9 pkt był jego rodak - Florian Altenburger. 23-latek skoczył 135,5 metra. Skład podium uzupełnili Krzysztof Biegun (128 metrów) i Sebastian Colloredo (128,5 metra). Polak i Włoch przegrali ze zwycięzcą różnicą 19,8 pkt. Za wspomnianą czwórką zameldowali się dwaj kolejni Austriacy - Elias Tollinger (130,5 metra) oraz Philipp Aschenwald (129 metrów).

W czołowej "10" znalazł się jeszcze jeden podopieczny trenera Roberta Matei - Jan Ziobro. Drużynowy medalista Mistrzostw Świata w Falun tym razem doleciał do 127. metra, co dało mu dziewiątą lokatę.

Punkty zdobyli również Jakub Wolny (119 metrów) i Bartłomiej Kłusek (111,5 metra). Członkowie kadry B zostali sklasyfikowani odpowiednio na 21. i 29. miejscu.

Sobotnią rywalizację w Ruce utrudniały zbyt silne podmuchy wiatru. Zaplanowana na poranek seria treningowa została ostatecznie rozegrana po południu, zaś same zawody zostały ograniczone do tylko jednej serii konkursowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego prowadzi, nieobecny w Ruce, Słoweniec Cene Prevc (280 pkt.) przed Austriakiem Florianem Altenburgerem (192 pkt.) oraz Norwegiem Tomem Hilde (180 pkt.). Piąte miejsce zajmuje Jan Ziobro (147 pkt.).

Na konkurs przed zakończeniem 3. periodu Pucharu Kontynentalnego 2016/2017, największe szanse na dodatkowe miejsca startowe w zbliżającym się 65. Turnieju Czterech Skoczni mają reprezentacje Słowenii, Austrii i Norwegii. Szanse na siódmego zawodnika podczas TCS ma jeszcze Polska, za sprawą Jana Ziobry, któremu do dokonania tej sztuki może wystarczyć nawet siódma lokata w niedzielnych zawodach.

Reprezentacja Polska jest również bliska zachowania limitu 6 zawodników na kolejny okres startowy w Pucharze Kontynentalnym. Szczególnie ważne będą jutrzejsze wyniki Krzysztofa Bieguna i Krzysztofa Miętusa, którzy znajdują się tuż pod koniec czołowej pięćdziesiątki rankingu CRL.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Ruce. Początek zawodów o godzinie 11:15 czasu polskiego. Rywalizację poprzedzi seria próbna (9:30 naszego czasu).