Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

PŚ Pań w Zao: Yuki Ito wygrywa

Yuki Ito została zwyciężczynią piątkowego konkursu Pucharu Świata Pań w japońskim Zao (HS103). Reprezentantka gospodarzy poszybowała w swoich próbach na odległość 89,5 m i 94 m. Drugie miejsce zajęła Włoszka Manuela Malsiner, a trzecie - Rosjanka Irina Awwakumowa.

W pierwszej serii konkursowej najlepsza okazała się Maren Lundby. Norweżka uzyskała rezultat 94,5 m i wyprzedzała o 0,9 punktu Włoszkę Manuelę Malsiner (90,5 m). Trzecia, ze stratą 3,2 punktu do liderki, była Japonka Yuki Ito (89,5 m). Na czwartej pozycji sklasyfikowana była Rosjanka Irina Awwakumowa (88,5 m), na piątej Japonka Yuka Seto (92 m), a na szóstej - Niemka Carina Vogt (90 m).

Kolejne miejsca na półmetku rywalizacji zajmowały Amerykanki - Sarah Hendrickson (87,5 m) i Nita Englund (87,5 m) oraz Niemka Svenja Wuerth (87 m). Czołową dziesiątkę zamykała liderka Pucharu Świata, Sara Takanashi (85 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 30. i 32. belki startowej.

W finale udany atak na pierwszą pozycję wytoczyła Yuki Ito. Japonka wylądowała na 94 metrze i ostatecznie zwyciężyła z przewagą 0,3 punktu nad Manuelą Malsiner (93 m), która po raz pierwszy w karierze stanęła na podium zawodów PŚ. Na najniższym stopniu podium stanęła Irina Awwakumowa (92 m), która wyprzedziła Carinę Vogt (94,5 m) i Sarę Takanashi (95 m). Szansy na wygraną nie wykorzystała liderująca na półmetku Maren Lundby, która po skoku na 90 m spadła na szóste miejsce.

W czołowej dziesiątce zawodów sklasyfikowane zostały również Yuka Seto (88 m), Ema Klinec (93,5 m), Spela Rogelj (89 m) i Daniela Iraschko-Stolz (91 m).

Finałową serię rozegrano z 33. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Sara Takanashi (735 pkt.), która ma 103 punkty przewagi nad swoją rodaczką, Yuki Ito (632 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Maren Lundby (457 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Japonki (1649 pkt.) przed Niemkami (1098 pkt.) i Słowenkami (836 pkt.).

W sobotę odbędzie się drugi konkurs PŚ w Zao. Na godzinę 7:45 czasu polskiego wyznaczono początek kwalifikacji. Same zawody mają rozpocząć się o 9:00 naszego czasu.