Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ Pań w Park City: Złoto dla Manueli Malsiner

Manuela Malsiner została trzecią w historii włoską mistrzynią świata juniorek w skokach narciarskich! 19-latka po zaciętym boju pokonała w amerykańskim Park City dwie Słowenki - Emę Klinec i Nikę Kriznar. Do drugiej serii na obiekcie olimpijskim HS 100 awansowały obie Polki, które zajęły kolejno 13. i 30. miejsce. Wyżej uplasowała się Kinga Rajda.

Po pierwszych w karierze miejscach na podium Pucharu Świata, Manuela Malsiner dołożyła do swojego dorobku złoty medal indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. Mieszkanka miejscowości Urtijëi już w pierwszej serii poszybowała najdalej (93 metry), ale wskutek gorszych not za styl i lepszych warunków wietrznych, o 1,5 pkt przegrywała z 18-letnią Emą Klinec (92 metry). W finale podopieczna Janko Zwittera poszybowała na odległość 95,5 metra, co przy 93 metrach Słowenki pozwoliło jej odnieść końcowy triumf z przewagą 1,8 pkt.

Kończąca zawody Klinec nie tylko przegrała złoto, ale o mały włos musiałaby pożegnać się ze srebrnym medalem. Wszystko za sprawą jej 16-letniej rodaczki - Niki Kriznar. Przedstawicielka klubu SSK Alpina Ziri na półmetku (91 metrów) o niespełna dwa punkty wyprzedzała Gianinę Ernst (91 metrów) i Agnes Reisch (85 metrów), a do prowadzącej dwójki posiadała liczącą ponad pięć punktów stratę. W decydującej serii Reisch skoczyła 85 metrów, a Ernst 87,5 metra. Wówczas do akcji wkroczyła Kriznar, która nie tylko w niesamowitym stylu obroniła miejsce na podium, ale i zaatakowała najwyższe jego stopnie. Słowenka oddała skok mierzący 95,5 metra, a w ostatecznym rozrachunku ze swoją rodaczką Klinec przegrała o zaledwie 0,1 pkt.

Warto podkreślić, iż czołową szóstkę zamknęła Lara Malsiner - o trzy lata młodsza siostra Manueli. Jej rezultaty to 83 metry i 90 metrów.

Pomimo osiemnastej lokaty zajmowanej po inauguracyjnej rundzie, Kinga Rajda zakończyła drugie w karierze Mistrzostwa Świata Juniorów na trzynastej pozycji. Jest to wynik o jedno "oczko" gorszy od zeszłorocznego startu w rumuńskim Rasnovie. Dziś 16-letnia mieszkanka Szczyrku uzyskała 80,5 metra oraz 84 metry.

Anna Twardosz w debiucie na tak dużej imprezie zamknęła trzecią dziesiątkę. 15-letnia mistrzyni Polski 30. była już na półmetku, kiedy to skoczyła 81,5 metra. W drugiej serii podopieczna Sławomira Hankusa poprawiła się o pół metra, ale przyniosło to awansu w klasyfikacji dnia.

Podczas pierwszej serii upadek zanotowała jedyna Kazaszka w stawce - Walentina Sdierżykowa. Siła wiatru wahała się od 1,7 m/s w plecy do 0,9 m/s pod narty. W pierwszej odsłonie środowego konkursu panie rywalizowały z 20. belki, a w drugiej z 21 platformy startowej.