Strona główna • Mistrzostwa Świata Juniorów

MŚJ w Park City: Polasek ze złotym medalem, Wąsek siódmy

Viktor Polasek mistrzem świata juniorów! Reprezentant Czech triumfował w środowym konkursie w amerykańskim Park City (HS100), po skokach na odległość 97 m i 96,5 m. Srebrny medal wywalczył Włoch Alex Insam, a brąz powędrował do Niemca Constantina Schmida. W finałowej serii wystąpiło trzech Polaków. Najlepszy z nich, Paweł Wąsek zakończył zawody na siódmym miejscu.

W pierwszej serii konkursowej najlepszy okazał się Viktor Polasek. Czech wylądował na 97 metrze i o zaledwie 0,4 punktu wyprzedzał reprezentanta Włoch, Alexa Insama, który uzyskał identyczną odległość. Trzecie miejsce na półmetku rywalizacji zajmował Bor Pavlovcic. Słoweniec doleciał do 96 metra i tracił 1,8 punktu do lidera. Tuż za czołową trójką plasował się Niemiec Constantin Schmid (92,5 m).

Na piątej pozycji znajdował się Paweł Wąsek. Najlepszy z reprezentantów Polski poszybował na odległość 95 metrów i przed serią finałową tracił 1,4 punktu do podium. Szósty był Amerykanin Casey Larson (92 m), siódmy Japończyk Masamitsu Ito (91,5 m), ósmy Słoweniec Ziga Jelar (90 m), dziewiąty - jego rodak - Tilen Bartol (92,5 m), zaś czołową dziesiątkę zamykał Austriak Markus Rupitsch (91 m).

Do finałowej rundy zakwalifikowało się trzech Polaków. Oprócz Wąska, ta sztuka udała się również dwudziestemu pierwszemu Bartłomiejowi Czyżowi (88,5 m) oraz dwudziestemu czwartemu Tomaszowi Pilchowi (91,5 m).

Zdyskwalifikowany za sprawy związane ze sprzętem został czwarty z Biało-Czerwonych, Dominik Kastelik.

W finale Viktor Polasek nie dał szans swoim rywalom. Czech oddał skok na odległość 96,5 metra i przypieczętował sobie złoty medal i tytuł mistrza świata juniorów. Drugie miejsce zajął Alex Insam. Włoch w drugiej serii wylądował na 95 metrze i stracił do zwycięzcy 2,6 punktu. Na najniższy stopień podium wskoczył czwarty na półmetku Constantin Schmid. Niemiec w swojej finałowej próbie uzyskał rezultat 96,5 m, tym samym pokonał o 1,8 punktu Bora Pavlovcica (95,5 m). Na piątej pozycji sklasyfikowany został Masamitsu Ito (93 m), a na szóstej - Ziga Jelar (92,5 m).

Paweł Wąsek w finałowej rundzie poszybował na odległość 91,5 m, dzięki czemu reprezentant Polski zakończył udział w zawodach na dobrym, siódmym miejscu. W czołowej dziesiątce znalazło się również miejsce dla Caseya Larsona (92 m), Tilena Bartola (91 m) oraz Markusa Rupitscha (90 m).

Bartosz Czyż w finale uzyskał wynik 88 m i sklasyfikowany został na dwudziestej drugiej pozycji. Dwudziesty piąty był Tomasz Pilch (89,5 m).

Cały konkurs został rozegrany z 16. belki startowej.

Dzisiejszy złoty medal Viktora Polaska to pierwszy tytuł mistrza świata juniorów dla czeskich skoków od dziesięciu lat. W 2007 roku w Planicy najlepszy okazał się Roman Koudelka.

Na czwartek w Park City zaplanowano treningi pań i panów przed piątkowymi konkursami drużynowymi. Początek serii zaplanowano na godzinę 20:00 (panie) i 22:00 (panowie) czasu polskiego.