PŚ w Oberstdorfie: Kraft wygrywa jednoseryjny konkurs, trzech Polaków w "10"!

Stefan Kraft najlepszy również w niedzielę! Austriak wygrał jednoseryjny konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w niemieckim Oberstdorfie (HS225) po skoku na odległość 235,5 m. Drugi był Niemiec Andreas Wellinger, który ustanowił nowy rekord obiektu (238 m), zaś trzeci - Słoweniec Jurij Tepes (228 m). Szóste miejsce zajął Maciej Kot (225 m), ósme Piotr Żyła (217 m), a dziewiąte - Kamil Stoch (223 m). Pucharowe punkty zdobyło pięciu Polaków.

W jedynej serii konkursowej swoich rywali znokautował Sterfan Kraft. Austriak w pięknym stylu poszybował na odległość 235,5 m i wyprzedził o 12,6 punktu Andreasa Wellingera. Reprezentant Niemiec ponownie pobił rekord skoczni i życiowy, lądując na 238 metrze. Trzeci był Słoweniec Jurij Tepes (228 m), a tuż za nim uplasowali się ex aequo Daniel Andre Tande (225,5 m) i Peter Prevc (224,5 m).

Na szóstej pozycji, ze stratą 4,9 punktu do podium, sklasyfikowany został najlepszy z Polaków, Maciej Kot (225 m). Siódmy był Domen Prevc (221 m), zaś na ósmej i dziewiątej lokacie znaleźli się kolejni Biało-Czerwoni - Piotr Żyła (217 m) i Kamil Stoch (223 m). Czołową dziesiątkę zamknął Michael Hayboeck (218,5 m).

W czołowej trzydziestce znalazło się pięciu Polaków. Oprócz Kota, Żyły i Stocha, sztuka ta udała się również siedemnastemu Dawidowi Kubackiemu (215 m) oraz dwudziestemu siódmemu Janowi Ziobrze (210,5 m).

Ponownie pucharowych punktów nie zdobył trzydziesty czwarty Stefan Hula (185 m).

Oprócz Andreasa Wellingera, swój rekord życiowy w I serii poprawił również Słoweniec Cene Prevc (202 m).

Zzawody rozegrano z 26., 24. i 23. belki startowej.

Po kilkukrotnym przekładaniu serii finałowej z powodu złych warunków wietrznych, jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu drugiej rundy.

Dla Stefana Krafta dzisiejszy triumf to siódme pucharowe zwycięstwo w karierze, z czego czwarte w Oberstdorfie. W trwającym sezonie Austriak triumfował wyłącznie w tej bawarskiej miejscowości - 30 grudnia na Schattenbergschanze oraz wczoraj i dziś na Heini-Klopfer-Skiflugschanze.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Kamil Stoch (1067 pkt.) przed Danielem Andre Tande (953 pkt.). Stefan Kraft (920 pkt.) awansował na trzecią pozycję. Szósty jest Maciej Kot (597 pkt.), a dziesiąty - Piotr Żyła (464 pkt.).

Stefan Kraft umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji PŚ w lotach narciarskich. Austriak ma 200 punktów i wyprzedza Andreasa Wellingera (160 pkt.) oraz Daniela Andre Tande (100 pkt.). Piąty jest Kamil Stoch (89 pkt.), dziewiąty Piotr Żyła (61 pkt.), zaś dziesiąty - Maciej Kot (53 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów bez zmian - prowadzą Polacy (3737 pkt.) przed Austriakami (3427 pkt.) i Niemcami (3360 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w dniach 11-12 lutego w japońskim Sapporo (HS137).