Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Dwóch Francuzów wystąpi w Lahti

Choć jedynym Francuzem którego możemy oglądać podczas zawodów Pucharu Świata jest Vincent Descombes Sevoie, na zbliżających się Mistrzostwach Świata w Lahti czternasty zawodnik klasyfikacji generalnej nie będzie osamotniony. Francuska federacja postanowiła, że oprócz 33-letniego skoczka z Chamonix do Finalndii uda się 19-letni Paul Brasme.

Francuzi planują występ w konkursie mieszanym, stąd konieczne było powołanie dodatkowego zawodnika poza Descomes Sevoie. Brasme nie odnotował jak dotąd godnych uwagi osiągnięć w swojej krótkiej karierze, choć raz wygrał, a trzykrotnie zajmował drugie miejsca w zawodach z cyklu Alpen Cup. Przed niespełna trzema tygodniami zajął 17 miejsce podczas mistrzostw świata juniorów w Park City. W bieżącej edycji Pucharu Kontynentalnego zajmuje dopiero 120 miejsce z dorobkiem 7 punktów.

Skład drużyny na zawody mieszane uzupełnią Lucile Morat i Lea Lemare, które zajmują odpowiednio 21 i 23 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Pań. W ostatnich latach skoczkiem numer 2 w kadrze Francji był Ronan Lamy Chappuis, jednak na skutek problemów zdrowotnych w tym sezonie nie pojawia się on na skoczniach. 23-letni reprezentant klubu Bois-d'Amont skarży się na bóle kręgosłupa i nie wiadomo obecnie kiedy będzie mógł powrócić do uprawiania sportu.

Przed dwoma laty w Falun reprezentacja Francji w konkursie drużynowym zajęła ósmą pozycję w gronie 11 zespołów. Trójkolorowych reprezentowała wówczas czwórka w składzie: Descombes-Sevoie, Lamy Chappuis, Lea Lamare i Julia Clair. Dwa lata wcześniej w Val di Fiemme francuska drużyna mieszana zajęła wysokie piąte miejsce. Najwyższa pozycja, jaka stała się udziałem francuskiego mikstu to trzecie miejsce wywalczone podczas LGP w Courchevel w 2013 roku.

Choć obecnie Francja z pewnością nie jest potęgą w skokach narciarskich, to posiada perspektywiczną, utalentowaną młodzież. Na zakończonym niedawno Olimpijskim festiwalu młodzieży Europy, który odbył się w tureckim Erzurum, młodzi reprezentanci i reprezentantki kraju sera i winnej latorośli wywalczyli łącznie pięć medali. Trzeba jednak zaznaczyć, że na starcie zabrakło kilku czołowych nacji