Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ w Lahti: Złoto dla Niemców

Reprezentacja Niemiec w składzie Carina Vogt, Markus Eisenbichler, Svenja Wuerth i Andreas Wellinger zwyciężyła w konkursie drużyn mieszanych na Mistrzostwach Świata w fińskim Lahti (HS100), czym powtórzyli swój wyczyn sprzed dwóch lat z Falun. Srebrny medal wywalczyli Austriacy, zaś brąz - Japończycy.

Pierwsza seria konkursowa była popisem w wykonaniu reprezentacji Niemiec. Dzięki skokom Cariny Vogt (98 m), Markusa Eisenbichlera (95,5 m), Svenji Wuerth (95 m) i Andreasa Wellingera (99 m), obrońcy tytułu na półmetku rywalizacji mieli przewagę 17,9 punktu nad drugimi Austriakami ze Stefanem Kraftem na czele. Mistrz świata okazał się być najlepszym skoczkiem pierwszej rundy, w której uzyskał rezultat 96,5 m. Trzecie miejsce, ze stratą 26,4 punktu do liderów, zajmowali Japończycy.

Na kolejnych pozycjach plasowały się ekipy Słowenii, Norwegii, Włoch, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Po pierwszej rundzie udział z konkursem zakończyły z kolei ekipy Czech, Francji, Finlandii, Kanady, Rumunii i Kazachstanu.

Pierwszą serię rozegrano z 18. (panie) i 12. (panowie) belki startowej.

W finale drużyna naszych zachodnich sąsiadów nie dała szans swoim rywalom. Po skokach Cariny Vogt (95 m), Markusa Eisenbichlera (99,5 m), Svenji Wuerth (95,5 m) i Andreasa Wellingera (98 m), reprezentacja Niemiec obroniła tytuł z Falun.

Złoci medaliści pokonali o 36,2 punktu drugich Austriaków w składzie: Daniela Iraschko-Stolz, Michael Hayboeck, Jacqueline Seifriedsberger i Stefan Kraft. Na najniższym stopniu podium stanęli Japończycy (Sara Takanashi, Taku Takeuchi, Yuki Ito, Daiki Ito), ze stratą 55,8 pkt. do triumfatorów.

Czwarte miejsce zajęli Słoweńcy, którzy pokonali Norwegów, Rosjan, Włochów i Amerykanów.

Druga runda została przeprowadzona z 18. (kobiety), 13. i 12. (mężczyźni) platformy.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu triumfował Andreas Wellinger (99 m i 98 m) przed Stefanem Kraftem (96,5 m i 97 m) oraz Markusem Eisenbichlerem (95,5 m i 99,5 m).

Wśród pań najlepszą zawodniczką była Carina Vogt (98 m i 95 m), która wyprzedziła Yuki Ito (95 m i 93,5 m) oraz Jacqueline Seifriedsberger (94,5 m i 92,5 m).

Na godzinę 19:30 czasu polskiego zaplanowano w centrum Lahti dekorację sobotniego i niedzielnego konkursu. Wezmą w niej udział Kamil Stoch i Maciej Kot - czwarty i piąty zawodnik zawodów indywidualnych na normalnej skoczni.

Dla pań dzisiejszy konkurs to koniec startów w Mistrzostwach Świata w Lahti. Do zakończenia kobiecego sezonu pozostały już tylko finałowe zawody Pucharu Świata w Oslo (12 marca).

Tymczasem mężczyźni już jutro o 8:00 rano naszego czasu rozpoczną pierwsze treningi na dużej skoczni w Lahti. W czwartek odbędą się zawody indywidualne, w sobotę - drużynowe.