PK w Czajkowskim: Schmid wygrywa konkurs, Aigner cały cykl

Constantin Schmid został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Kontynentalnego w rosyjskim Czajkowskim (HS106). Reprezentant Niemiec triumfował po skokach na odległość 98,5 m i 107 m (co jest nowym rekordem obiektu). Drugi był Czech Jakub Janda, a trzeci - Austriak Clemens Aigner, który zapewnił sobie końcowy triumf w całym cyklu. Punkty zdobyło trzech Polaków. Najlepszy z Biało-Czerwonych, Paweł Wąsek był dziesiąty.

Liderem rywalizacji na półmetku był Jakub Janda. Zdobywca Kryształowej Kuli z 2006 roku poszybował na odległość 101,5 m i wyprzedzał o 2,7 punktu Niemca Tima Fuchsa (105 m) oraz o 2,9 pkt. Austriaka Clemensa Aignera (100,5 m). Czwarty był Constantin Schmid (98,5 m), piąty Jaka Hvala (97 m), szósty Johannes Schubert (100 m), a siódmy - Ilmir Hazetdinow (97 m).

Najlepszy z Polaków, Paweł Wąsek z wynikiem 99,5 m zajmował ósme miejsce, ze stratą 7,8 punktu do podium. Czołową dziesiątkę uzupełniali Ziga Jelar (96,5 m) i Martin Hamann (98,5 m).

Jakub Wolny po skoku na 93 metr zajmował dwudzieste czwarte miejsce. Dwudziesty dziewiąty był Aleksander Zniszczoł (95,5 m).

Już na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończył trzydziesty drugi Stanisław Biela (94 m).

Pierwszą serię rozegrano z 18. belki startowej.

W finale najwyższy stopień podium zaatakował Constantin Schmid. Czwarty na półmetku reprezentant Niemiec poszybował na 107 metr, czym ustanowił nowy rekord normalnej skoczni w Czajkowskim i triumfował z przewagą 4,2 punktu nad Jakubem Jandą (102,5 m). Na trzeciej pozycji sklasyfikowany został Clemens Aigner (101,5 m), a tuż za podium znalazł się Rosjanin Ilmir Hazetdinow (102 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Daniel Huber (101 m), Tim Fuchs (98 m), Maximilian Steiner (105,5 m) oraz Jaka Hvala (101 m). Na dziewiątym miejscu zawody ukończył najlepszy z Biało-Czerwonych, Paweł Wąsek (98,5 m). Dziesiąty był Słoweniec Ziga Jelar (97,5 m).

Dziewiętnastą lokatę zajął Jakub Wolny (99 m), z kolei Aleksander Zniszczoł (89 m) sklasyfikowany został na 28. pozycji.

Zdyskwalifikowany w finałowej serii został Dmitrij Wasilijew.

Finałową rundę przeprowadzono z 19. platformy.

Dzięki dzisiejszej trzeciej pozycji, Clemens Aigner zapewnił sobie końcowy triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego 2016/2017. Reprezentant Austrii ma 1091 punktów i wyprzedza Słoweńców - Mirana Zupancica (888 pkt.) i Nejca Dezmana (862 pkt.). Najlepszy z Polaków - Klemens Murańka (442 pkt.) - zajmuje trzynastą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano finałowe zawody Pucharu Kontynentalnego w Czajkowskim (HS140). Początek serii próbnej o godzinie 8:00 czasu polskiego. Sam konkurs rozpocznie się o 9:00 naszego czasu.