PŚ w Planicy: Stefan Kraft wygrywa finał sezonu i zdobywa Kryształową Kulę! Polska z Pucharem Narodów!

Stefan Kraft został zwycięzcą finałowego, jednoseryjnego konkursu Pucharu Świata w słoweńskiej Planicy (HS225). Reprezentant Austrii triumfował próbie na odległość 250 m i zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji generalnej PŚ. Drugie miejsce w konkursie zajął Andreas Wellinger, a trzecie - Noriaki Kasai. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch (225,5 m) zajął piątą pozycję. Biało-Czerwoni sięgnęli po raz pierwszy w historii po Puchar Narodów.

W finałowym konkursie Stefan Kraft znokautował konkurencję. Lider Pucharu Świata poszybował na odległość 250 m i wyprzedził o 8,1 punktu Andreasa Wellingera (238,5 m). Trzecie miejsce zajął Noriaki Kasai (239 m), czwarty był Markus Eisenbichler (243 m), a piąty - Kamil Stoch. Triumfator 65. Turnieju Czterech Skoczni osiągnął odległość 222,5 m i stracił 7,1 punktu do miejsca na podium.

W czołowej dziesiątce uplasowali się również Peter Prevc (229 m), Robert Johansson (232 m), Jurij Tepes (231,5 m), Johann Andre Forfang (225 m) i Anders Fannemel (224 m).

Piotr Żyła zakończył zawody na jedenastym miejscu po próbie na 228,5 m. Czternasty był Maciej Kot (220,5 m), piętnasty Dawid Kubacki (223 m), zaś dwudziesty ósmy - Jan Ziobro (210,5 m).

Zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został Norweg Daniel Andre Tande.

Serię rozpoczęto z 10. belki. Po skokach Domena Prevca i Noriakiego Kasai skracano rozbieg odpowiednio do 9. i 8. platformy.

Finałową serię rozpoczęto z 10. belki, ale po skokach zaledwie ośmiu zawodników nastąpiła przerwa w zawodach z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Po kilku minutach jury zawodów podjęło decyzję o odwołaniu drugiej rundy konkursowej. W momencie przerwania serii prowadził Jernej Damjan (226 m) przed Karlem Geigerem (220 m) i Vincentem Descombes Sevoie (209 m). Szóstą pozycję zajmował Jan Ziobro (200 m).

8 TANDE Daniel Andre NOR DSQ 224.0 206.4

Tym samym Stefan Kraft odniósł ósme pucharowe zwycięstwo w sezonie, dzięki czemu przypieczętował sobie Kryształową Kulę. Austriak zakończył Puchar Świata 2016/2017 z dorobkiem 1665 punktów. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch (1524 pkt.), zaś trzecia pozycja przypadła Norwegowi Danielowi Andre Tande (1210 pkt.).

Na piątej lokacie sklasyfikowany został Maciej Kot (985 pkt.), jedenasty był Piotr Żyła (634 pkt.), dziewiętnasty Dawid Kubacki (345 pkt.), trzydziesty pierwszy Jan Ziobro (122 pkt.), trzydziesty drugi Stefan Hula (110 pkt.), sześćdziesiąty drugi Aleksander Zniszczoł (9 pkt.), zaś sześćdziesiąty piąty - Klemens Murańka (4 pkt.). Sklasyfikowanych zostało łącznie 73 zawodników.

Stefan Kraft zwyciężył również w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach. Dwukrotny mistrz świata w lotach zgromadził w pięciu konkurach 445 punktów. Drugie miejsce wywalczył Niemiec Andreas Wellinger (333 pkt.), natomiast trzecie - Kamil Stoch (279 pkt.). Dziesiątą lokatę zajął Piotr Żyła (129 pkt.), trzynastą Maciej Kot (111 pkt.), osiemnastą Dawid Kubacki (55 pkt.), a dwudziestą siódmą - Jan Ziobro (29 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło 46 skoczków.

Reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów! Biało-Czerwoni zdobyli w ciągu całego sezonu 5833 punktów, dzięki czemu pokonali o 247 punktów drugich Austriaków (5586 pkt.) oraz o 320 "oczek" trzecich Niemców (5513 pkt.). Sklasyfikowanych zostało piętnaście drużyn.

Kolejne zawody z udziałem najlepszych skoczków świata odbędą się podczas Letniego Grand Prix 2017. Inauguracja letniego cyklu ma nastąpić w dniach 14-15 lipca na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle.