LGP w Wiśle: Polacy triumfują w inauguracyjnym konkursie!

Reprezentacja Polski wygrała piątkowy konkurs Letniego Grand Prix na Skoczni im. Adama Małysza (HS134) w Wiśle! Aktualni mistrzowie świata triumfowali z przewagą 12,2 punktu nad długo prowadzącymi w zawodach Norwegami. Trzecie miejsce wywalczyli Niemcy. Bohaterem dnia został Dawid Kubacki (130 m i 133,5 m), który indywidualnie osiągnął najlepszy wynik konkursu.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdowała się reprezentacja Norwegii. Ekipa Alexandra Stoeckla prowadziła już po skoku Andersa Fannemela (127,5 m), zaś kolejne próby Roberta Johanssona (128,5 m), Kennetha Gangnesa (121 m) i Daniela Andre Tande (126,5 m) pozwoliły na wyprzedzenie o 7,6 punktu Polaków.

Biało-Czerwoni po pierwszych dwóch skokach w wykonaniu Piotra Żyły (117 m) i Kamila Stocha (128 m) plasowali się na czwartej pozycji. Świetny skok Dawida Kubackiego (130 m) pozwolił nam na awans na drugie miejsce, które utrzymaliśmy po próbie Macieja Kota (125,5 m). Zespół Stefana Horngachera po pierwszej serii miał przewagę 6,1 punktu nad trzecimi Słoweńcami.

Na kolejnych miejscach sklasyfikowani byli Niemcy, Austriacy, Czesi, Szwajcarzy i Finowie.

Już na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończyli Japończycy, Włosi, Rosjanie, Amerykanie i Kazachowie.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 14. (grupa 1) i 15. (grupy 2-4) belki startowej.

W finale Biało-Czerwoni zaatakowali najwyższy stopień podium. Po próbach Piotra Żyły (127 m) i Kamila Stocha (124,5 m) Polacy utrzymywali się na drugiej pozycji. Losy konkursu odwrócił Dawid Kubacki, który oddał najdłuższy lot całych zawodów - 133,5 m - dzięki czemu wywindował naszą kadrę na pierwsze miejsce. Formalności dopełnił Maciej Kot (127 m). Polacy zwyciężyli w inauguracyjnych zawodach LGP w Wiśle z przewagą 12,2 punktu nad Norwegią!

Ekipa Alexandra Stoeckla utrzymywała prowadzenie w konkursie po skokach Andersa Fannemela (126 m) i Roberta Johanssona (123,5 m). Pomimo poprawy w porównaniu z I serią, 127,5 m Kennetha Gangnesa nie wystarczyło na odparcie ataku Dawida Kubackiego. Finałowy lot Daniela Andre Tande (125 m) przypieczętował drugie miejsce dla aktualnych mistrzów świata w lotach narciarskich.

Walkę o najniższy stopień podium rzutem na taśmę wygrali Niemcy, którzy o zaledwie 3,2 punktu pokonali Słoweńców. Na piątej pozycji sklasyfikowani zostali Austriacy, którzy wyprzedzili zespoły Finlandii, Czech i Szwajcarii.

Finałową rundę przeprowadzono chronologicznie z 16. (grupa 1. - zawodnicy 1-4), 14. (grupa 1. - zawodnicy 5-8, grupa 2. - zawodnicy 1-3), 16. (grupa 2. - zawodnicy 4-8), 17. (grupa 3.) i 16. (grupa 4.) belki.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zawodów pierwsze miejsce zajął Dawid Kubacki przed Maciejem Kotem oraz sklasyfikowanymi ex aequo na trzecim miejscu - Danielem Andre Tande i Stephanem Leyhe. Dziesiąty był Kamil Stoch, a szesnasty - Piotr Żyła.

Dla reprezentacji Polski to piąte w historii zwycięstwo w zawodach drużynowych Letniego Grand Prix. Wcześniej Biało-Czerwoni triumfowali w Hinterzarten (2010) i trzykrotnie w Wiśle (2013, 2014, 2015).

W drużynowej klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix prowadzą - co oczywiste - Polacy (400 pkt.) przed Norwegami (350 pkt.) i Niemcami (300 pkt.).

Na sobotę w Wiśle zaplanowano konkurs indywidualny z udziałem dziewięciu Polaków. Początek zawodów o godzinie 17:30. Rywalizację poprzedzi seria próbna (16:30).