FC w Kuopio: Zajc ponownie najlepszy, Kantyka drugi i powiększa limit na 2. period LPK

Timi Zajc odniósł drugie z rzędu zwycięstwo na obiekcie HS 127 w Kuopio. Słoweniec o dwa punkty pokonał Przemysława Kantykę w zawodach przeniesionych z niedzieli na sobotę. W czołowej "30" łącznie wystąpiło sześciu naszych rodaków. Udanymi startami w pierwszej fazie cyklu FIS Cup 2017/2018 Kantyka wywalczył dodatkowe miejsce startowe dla Polski na 2. period Letniego Pucharu Kontynentalnego 2017.

Wskutek niekorzystnych prognoz meteorologicznych na niedzielę, organizatorzy trzecioligowej rywalizacji w Finlandii postanowili rozegrać oba konkursy w sobotę. W popołudniowym, podobnie jak przedpołudniowym, najlepiej wypadł Timi Zajc. W zawodach, w których żaden z uczestników nie doleciał do punktu konstrukcyjnego usytuowanego na 120. metrze, Słoweniec uzyskał 117,5 oraz 109,5 metra. Drugi był Przemysław Kantyka. 20-letni Polak na półmetku zajmował dopiero ósme miejsce po skoku na 109. metr. W finale poprawił się o dziewięć metrów. Ten rezultat nie tylko wywindował go na drugi stopień podium, ale był też najdłuższym lotem obu serii. Po raz drugi trzecie miejsce wywalczył Pius Paschke z Niemiec (109 oraz 116,5 metra).

Pomimo wprowadzenia pięciu zawodników do czołowej "10", żaden z Finów nie dostał się tym razem na podium. Najbliższym tej sztuki był drugi skoczek pierwszego sobotniego konkursu - Eetu Nousiainen. 20-latek oddał próby mierzące 116,5 oraz 109 metrów, a do trzeciej lokaty zabrakło mu zaledwie punktu. Piąty był Jarkko Maeaettae (109 i 112,5 metra), a szósty Juho Ojala (106 oraz 112,5 metra).

Oprócz Kantyki punkty do klasyfikacji generalnej zdobyło jeszcze pięciu Biało-Czerwonych. Wszyscy zameldowali się w drugiej dziesiątce, a byli to: Bartosz Czyż (11. miejsce), Paweł Wąsek (13. miejsce), Krzysztof Biegun (14. miejsce), Stanisław Biela (18. miejsce) i Kacper Juroszek, dla którego 19. miejsce jest najlepsze w dotychczasowej karierze.

Na rozbiegu nie pojawił się Samet Karta z Turcji, a zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został Wili Loukasmaeki z Finlandii.

Zawodnikom w popołudniowych rundach towarzyszyły przelotne opady deszczu, temperatura oscylująca w granicach 21 stopni Celsjusza i wiatr wahający się od 0,1 m/s w plecy do 1,8 m/s pod narty.

Omawiany konkurs zakończył 1. period FC 2017/2018. Dodatkowe miejsca na 2. period Letniego Pucharu Kontynentalnego wywalczyli: Timi Zajc (Słowenia), Pius Paschke (Niemcy) i Przemysław Kantyka (Polska).

Organizatorem kolejnych zawodów tzw. "trzeciej ligi" będzie Kandersteg w Szwajcarii (16-17 września).