Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

LPK Pań w Oberwiesenthal: Historyczny triumf Kamili Karpiel!

15-letnia Kamila Karpiel odniosła największy sukces w swojej dotychczasowej karierze i została pierwszą Polką w historii, która wygrała zawody rangi Pucharu Kontynentalnego! Podopieczna Krystiana Długopolskiego w świetnym stylu zwyciężyła w sobotnim konkursie rozgrywanym na skoczni HS 106 w Oberwiesenthal, dzięki czemu została współliderką klasyfikacji generalnej.

Członkini grupy tatrzańskiej polskiej kadry narodowej niespodziewanie zdominowała cały weekend rywalizacji kobiet w Oberwiesenthal. Karpiel wygrała wszystkie treningi, a zwycięstwo w piątkowym konkursie odebrały jej niskie noty za styl po najdłuższych skokach w obu seriach.

Co nie udało się wczoraj, stało się dziś. Karpiel w pierwszej serii sobotnich zawodów poszybowała na 98. metr, dzięki czemu już na półmetku zmagań miała ponad 15 punktów przewagi nad resztą stawki. W finale juniorka uzyskała 89,5 metra, co wystarczyło do odniesienia pierwszego w karierze zwycięstwa w zawodach tzw. "drugiej ligi". Warto podkreślić, że Polka jako jedyna przekroczyła punkt konstrukcyjny usytuowany na 95. metrze.

Drugie miejsce zajęła triumfatorka konkursu inaugurującego LPK Pań 2017 - Ramona Straub. W pierwszej próbie Niemka uzyskała zaledwie 83,5 metra, co dawało jej piątą lokatę. W drugiej rundzie 23-latka poprawiła się o 6,5 metra, dzięki czemu awansowała na drugi stopień podium. Jej strata do Karpiel wyniosła 17,2 pkt. Skład podium uzupełniła Anna Szpiniewa z Rosji (86,5 oraz 79 metrów).

Na kolejnych lokatach w ścisłej czołówce sklasyfikowane zostały: Oceane Avocat Gros z Francji (79,5 oraz 83 metry), Marija Jakowlewa z Rosji (74,5 oraz 89,5 metra) i Susanna Forsstroem (91 i 74 metry).

Punkt do klasyfikacji generalnej tzw. "letniej drugiej ligi" zdobyły też Joanna Szwab i Magdalena Pałasz. Dwie najbardziej doświadczone polskie skoczkinie zajęły kolejno 18. i 26. miejsce.

Liderkami klasyfikacji generalnej są Kamila Karpiel i Ramona Straub, które po weekendzie w Saksonii mają w swoim dorobku po 180 punktów. Trzecia Anna Szpiniewa traci do nich 70 "oczek".

Finałowe zawody LPK Pań 2017 odbędą się w dniach 15-16 września na obiekcie HS 105 w Trondheim.