LPK w Stams: Triumf Krafta, rekord Bartola

Niespodzianki nie było. Stefan Kraft został zwycięzcą sobotniego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Stams. Do drugiej rundy zmagań na obiekcie Brunnentalschanze (HS 115) awansowało dwóch reprezentantów Polski - Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł. Lider cyklu zajął 10. miejsce, a jego rodak finiszował na 29. lokacie.

Dwukrotny mistrz świata z Lahti i zdobywca Kryształowej Kuli w pierwszej serii ocenianej wylądował na linii wyznaczającej rozmiar skoczni, ale wskutek lepszych warunków wietrznych, o 1,4 pkt przegrywał z Danielem Huberem, który również doleciał do 115. metra. W finale Austriacy zamienili się kolejnością. Kraft poprawił się o pół metra, Huber zaś uzyskał 112,5 metra. Różnica między tą dwójką wyniosła osiem punktów na korzyść triumfatora pierwszej w historii edycji Raw Air. Skład podium uzupełnił Tilen Bartol. Słoweniec na półmetku był piąty (112,5 metra), ale w drugiej próbie popisał się najdłuższym odnotowanym skokiem w historii areny dzisiejszych zmagań. 20-latek o 1,5 metra poprawił blisko ośmioletni rekord Gregora Schlierenzauera.

Poza podium znaleźli się tacy zawodnicy jak: Vincent Descombes Sevoie (113,5 oraz 115 metrów), Bor Pavlovcic (110,5 oraz 114 metrów) czy Manuel Fettner (110,5 oraz 115 metrów).

Ósme miejsce zajął Domen Prevc, dla którego był to pierwszy międzynarodowy sprawdzian tego lata. Szósty skoczek minionej edycji Pucharu Świata oddał dwie równe próby mierzące 113,5 oraz 113 metrów.

Czołową dziesiątkę zamknął najlepszy z podopiecznych Radka Żidka - Klemens Murańka (110 i 112,5 metra). Zwycięzca Pucharu Beskidów wyprzedził m.in. Richarda Freitaga (11. miejsce), Andreasa Koflera (12. miejsce), Gregora Schlierenzauera (21. miejsce) czy Michaela Hayboecka (28. miejsce).

Dwa punkty do drugoligowej klasyfikacji generalnej zdobył Aleksander Zniszczoł. Wyniki wiślanina to 103 i 103,5 metra. Bartłomiej Kłusek, Przemysław Kantyka oraz Jan Ziobro zakończyli udział w zawodach na pierwszej rundzie konkursowej.

Murańka na tym etapie LPK 2017 ma 124 punkty przewagi nad nieobecnym w Stams Miranem Zupancicem. W dorobku Polaka jest 446 "oczek". Zniszczoł zajmuje 3. lokatę ze stratą 274 punktów do lidera.

Kolejne zawody w Austrii już w niedzielę. Na 9:00 zaplanowano serię próbną, a na 10:00 rundę ocenianą.