Strona główna • Puchar Kontynentalny

LPK w Klingenthal: Bartol wygrywa finałowe zawody, Murańka dziewiąty

Tilen Bartol wygrał finałowy konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego w niemieckim Klingenthal (HS140). Reprezentant Słowenii jako jedyny dwukrotnie przekroczył punkt HS obiektu (146 m i 145 m). W finałowej serii wystąpiło dwóch Polaków.

W pierwszej serii konkursowej swoich rywali zdeklasował Tilen Bartol. Słoweniec wylądował na 146 metrze - zaledwie metr bliżej od letniego rekordu skoczni - i prowadził na półmetku z przewagą 14,2 pkt. nad swoim rodakiem, Timi Zajcem (138,5 m). Trzecie miejsce zajmował Niemiec Richard Freitag (138,5 m) przed Francuzem Vincentem Descombes Sevoie (136 m), Norwegiem Joachimem Hauerem (133,5 m) oraz Czechem Lukasem Hlavą (133,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Austriak Daniel Huber (133 m) i Niemiec Luca Roth (134 m). Triumfator LPK 2017, Klemens Murańka po skoku na 135 metr był dziewiąty, tuż przed Estończykiem Artti Aigro (137 m).

Do finałowej serii awansowało dwóch Polaków. Oprócz Murańki, sztuka ta udała się dwudziestemu Aleksandrowi Zniszczołowi (130,5 m).

O sporym pechu może mówić Bartłomiej Kłusek (127,5 m), który zajął 31. miejsce. Do awansu do II serii zabrakło mu zaledwie 0,2 punktu. Na czterdziestej trzeciej pozycji uplasował się Przemysław Kantyka (124,5 m), zaś trzy lokaty niżej sklasyfikowany został Paweł Wąsek (125,5 m).

Pierwszą serię konkursową przeprowadzono z 24. belki.

Finałowa runda była kolejnym popisem w wykonaniu Tilena Bartola. Słoweniec poszybował na 145 metr i pewnie triumfował w niedzielnych zawodach na Vogtland Arenie. Drugi Timi Zajc (143 m) stracił do swojego rodaka 18,4 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Joachim Hauer (137 m). Zwycięzca z soboty pokonał Vincenta Descombes Sevoie (136 m) oraz Richarda Freitaga (133 m).

Życiowy sukces odnotował Artti Aigro. Reprezentant Estonii dzięki finałowej próbie na odległość 134,5 m zakończył niedzielną rywalizację na szóstym miejscu, przed Eetu Nousiainenem (143,5 m) i Lukasem Hlavą (131 m). Klemens Murańka z wynikiem 130,5 m utrzymał dziewiątą lokatę. Czołową dziesiątkę zamknął Felix Hoffmann (139 m).

Aleksander Zniszczoł po słabszym skoku na odległość 128,5 m spadł na 26. pozycję.

Druga runda została rozpoczęta z 23. platformy. Ostatnia jedenastka zawodników oddawała swoje próby z 21. belki.

Dzisiejszy konkurs zakończył Letni Puchar Kontynentalny 2017. Triumf w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie już w sobotę Klemens Murańka (700 pkt.), drugie miejsce zajął Tilen Bartol (627 pkt.), zaś trzecie - Pius Paschke (562 pkt.). W czołowej dziesiątce znalazł się jeszcze jeden Polak - ósmy Aleksander Zniszczoł (267 pkt.). Łącznie sklasyfikowanych zostało 110 zawodników, w tym ośmiu Polaków.

W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej Letniego Pucharu Kontynentalnego 2017 czołowe lokaty przypadły reprezentacjom Słowenii (2494 pkt.), Niemiec (1835 pkt.), Austrii (1412 pkt.) i Polski (1243 pkt.).

Niedzielne zawody zakończyły drugi period startowy Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2017/2018. Dodatkowe trzy miejsca na pierwszy okres zawodów nowego sezonu Pucharu Świata przypadły zespołom Słowenii, Niemiec i Austrii.

Inauguracja zimowego Pucharu Kontynentalnego 2017/2018 odbędzie się w dniach 9-10 grudnia w kanadyjskim Whistler (HS106). Reprezentacja Polski będzie mogła zgłosić do tych konkursów tylko czterech zawodników.

Zobacz wyniki I serii konkursu >>

Zobacz końcowe wyniki konkursu >>

Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>

Zobacz końcową klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego 2017 >>

Zobacz nieoficjalną klasyfikację drużynową Letniego Pucharu Kontynentalnego 2017 >>