Strona główna • Amerykańskie Skoki Narciarskie

Kolejne doniesienia w sprawie odnowienia skoczni Copper Peak

Nie milknie sprawa renowacji największego obiektu Ameryki Północnej. Na temat najnowszych wieści odnośnie planów projektowych związanych ze skocznią usytuowaną nieopodal Ironwood w Stanach Zjednoczonych wypowiedzieli się jej włodarze.


We wrześniu br. współprzewodniczący fundacji zbierającej fundusze na remont obiektu ulokowanego w stanie Michigan, Bill Demong oraz Bob Jacquart wraz z dyrektorem wykonawczym, Johnem Heiligiem, potwierdzili dalsze wsparcie dla projektu.

Skocznia o punkcie K-145 została wybudowana w roku 1970. W połowie lat 90-tych oddano na niej ostatnie skoki, od tego czasu nieużywana powoli zamieniała się w ruinę. Dzięki inicjatywom prowadzonym przez lokalną społeczność istnieje szansa, aby została przywrócona do życia.

- Skoki narciarskie są oglądane przez 175 milionów osób w Europie. To jeden z najbardziej popularnych sportów na tym kontynencie. Ze względu na brak odpowiedniego obiektu, w Stanach Zjednoczonych nie mamy możliwości zorganizowania międzynarodowych zawodów w lotach narciarskich. Modernizacja skoczni Copper Peak oraz jej otoczenia pozwoliłaby na organizację tego typu konkursów – powiedział Bob Jacquart.

- Projekt inżynieryjny jest obecnie zrealizowany na poziomie 30%. Działania są skupione na analizie geotechnicznej zeskoku oraz jego architektonicznym designie. W kolejnej fazie skoncentrujemy się na etapach związanych z inżynierią budowlaną, mechaniczną oraz środowiska, podczas których przeanalizujemy warianty zasilania, systemów odwodnienia oraz systemów zapobiegania zanieczyszczeniom wód – dodał Jacquart.

Istnieje duża możliwość, że projekt renowacji zostanie dofinansowany przez państwo. Podjęte zostały już ku temu pierwsze kroki. Senator stanu, Tom Casperson, pomógł w stworzeniu projektu ustawy, która ma za zadanie przekierowanie środków finansowych na nowy Regionalny Fundusz Turystyki i Sportu północnego Michigan (Northern Michigan Regional Tourism and Sports Fund). 26 września br. ustawa została zaakceptowana przez Senacki Komitet Handlowy. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pełnej zgody Senatu. Jeśli ten etap zostanie rozpatrzony pozytywnie, konieczna będzie akceptacja Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, a następnie gubernatora stanu Michigan, Ricka Snydera.

Jacquart przyznał, że są na najbardziej zaawansowanym etapie projektowym, odkąd obiekt przestał służyć skoczkom narciarskim. – Projekt jest bardzo zaawansowany. W głębi serca wierzę, że to jest coś, co pomoże całemu naszemu stanowi – podsumował współprzewodniczący fundacji Copper Peak.