PK w Whistler: Triumf Tomasza Pilcha!

Wspaniały sukces Tomasza Pilcha! 17-letni reprezentant Polski został triumfatorem inauguracyjnego konkursu Pucharu Kontynentalnego w kanadyjskim Whistler (HS104) i jest liderem cyklu! Nasz junior zwyciężył po skokach na odległość 102,5 m oraz 101 m.

Pierwsza seria konkursowa była fenomenalna w wykonaniu Tomasza Pilcha. Reprezentant Polski oddał najdłuższy skok rundy - 102,5 m - który dał mu nie tylko pierwsze w karierze punkty Pucharu Kontynentalnego i prawo startu w Pucharze Świata, ale także prowadzenie na półmetku konkursu! Nasz junior zajmował pozycję lidera wspólnie z Austriakiem Philippem Aschenwaldem (101 m). Trzeci był Czech Viktor Polasek (102 m), który tracił do prowadzących 3,5 punktu.

Tuż za czołową trójką plasowali się Elias Tollinger (100,5 m), Andreas Wank (101,5 m) oraz Marius Lindvik (97 m). Kolejne trzy lokaty okupowali reprezentanci Słowenii - Ziga Jelar (98,5 m), Miran Zupancic (97 m) oraz Bor Pavlovcic (97,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Joachim Hauer (97 m).

Do finałowej serii awansowało trzech Polaków. Oprócz liderującego Pilcha, dokonali tego dwudziesty ósmy Klemens Murańka (93 m) oraz dwudziesty dziewiąty Przemysław Kantyka (94 m).

Już na pierwszej rundzie konkursowej udział w zawodach zakończył trzydziesty szósty Paweł Wąsek (91 m).

W finałowej serii Tomasz Pilch wytrzymał presję i potwierdził swoją wysoką dyspozycję. 17-letni siostrzeniec Adama Małysza poszybował na 101 metr i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Kontynentalnego! Reprezentant Polski o półtora punktu pokonał Philippa Aschenwalda (100,5 m). Na najniższy stopień podium z szóstej pozycji wskoczył Norweg Marius Lindvik (100,5 m), który wyprzedził bezpośrednio Eliasa Tollingera (99,5 m) i Bora Pavlovcica (102 m).

Będący trzeci na półmetku, Viktor Polasek po skoku na 98,5 m ostatecznie zakończył konkurs na szóstym miejscu. Wysoką siódmą lokatę zajął Francuz Jonathan Learoyd (102,5 m), który pokonał Andreasa Wanka (100,5 m) i Mirana Zupancica (99,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełnił Joachim Hauer (101 m).

Na dwudziestą czwartą lokatę awansował Klemens Murańka (94,5 m). Przemysław Kantyka (91 m) pozostał na dwudziestej dziewiątej pozycji.

Sobotni konkurs rozegrano w całości z 18. belki startowej.

Dzięki dzisiejszej wygranej, Tomasz Pilch (100 pkt.) został pierwszym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego 2017/2018. Reprezentant Polski wyprzedza Philippa Aschenwalda (80 pkt.) oraz Mariusa Lindvika (60 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Whistler. Początek serii próbnej o godzinie 19:00 czasu polskiego. Same zawody mają rozpocząć się o 20:00 naszego czasu.