PK w Ruce: Triumf Pilcha po kapitalnym skoku w finale!

Tomasz Pilch wygrał drugi konkurs rangi Pucharu Kontynentalnego w karierze! Polski junior, który na półmetku zmagań na Rukatunturi (HS142) zajmował ósmą lokatę, po fenomenalnym ataku w serii finałowej, okazał się najlepszy w całych zawodach!

17-latek, dla którego był to pierwszy w karierze występ w Ruce, w pierwszej rundzie sobotniej rywalizacji uzyskał 131,5 metra, co dawało mu 8. miejsce. Na tym etapie konkursu tracił 10,9 pkt do liderującego Jurija Tepesa ze Słowenii (143 metry). W drugiej serii członek polskiej kadry młodzieżowej poprawił się aż o 12 metrów, co wywindowało go na szczyt sobotniej tabeli.

Pilch nie tylko odrobił straty poniesione w premierowej odsłonie zawodów, ale i zbudował solidną przewagę nad resztą stawki. Za jego plecami znalazło się trzech Słoweńców. Drugi był Nejc Dezman (134,5 oraz 136,5 metra), trzeci Ziga Jelar (135 oraz 142,5 metra), a poza podium swój start skończył ostatecznie Tepes. 28-latek, zamykający listę startową, nie był w stanie nawiązać do rezultatu, który dawał mu przodownictwo w stawce. Lot blisko dziesięć metrów krótszy od poprzedniego dał mu dopiero 4. pozycję.

Tuż za trójką Słoweńców uplasowała się trójka Austriaków. Piąty był Florian Altenburger, szósty Thomas Lackner, a siódmy - Philipp Aschenwald. W czołowej dziesiątce konkursu znalazło się miejsce również dla Tomaza Naglica, Cestmira Koziska i Matsa Bjerke Myhrena. Na jedenastej pozycji zawody zakończył wicelider Pucharu Kontynentalnego, Andreas Wank.

Pucharowe punkty zdołali wywalczyć również dziewiętnasty Aleksander Zniszczoł (dwukrotnie 125,5 m) oraz dwudziesty piąty Paweł Wąsek (123,5 m i 124 m). Bartosz Czyż po skoku na 113 metr zajął czterdziestą trzecią lokatę.

Sobotni konkurs w Ruce przeprowadzono z 12. i 11. belki startowej.

Dzięki dzisiejszej wygranej, Tomasz Pilch niemal na pewno wywalczył dodatkowe, siódme miejsce startowe dla Polski na 66. Turniej Czterech Skoczni. Teoretycznie nasz kraj mógłby jeszcze stracić tę gratyfikację, gdyby w niedzielnym konkursie triumfowali ex aequo Andreas Wank, Philipp Aschenwald i Nejc Dezman, zaś polski junior wywalczyłby mniej niż 9 punktów. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny.

Tomasz Pilch umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Polak ma w swoim dorobku 236 punktów i wyprzedza Andreasa Wanka (156 pkt.) oraz Philippa Aschenwalda (148 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Ruce. Początek konkursu o 9:00 czasu polskiego. Rywalizację poprzedzi seria próbna (8:00 naszego czasu).