PK w Ruce: Dublet Słoweńców, Pilch powiększa kwotę na Turniej Czterech Skoczni!

Jurij Tepes odniósł zwycięstwo w niedzielnym konkursie z cyklu Pucharu Kontynentalnego w Ruce. Najlepszym z Polaków był Tomasz Pilch. 17-latek wywalczył 7. miejsce, utrzymał fotel lidera klasyfikacji generalnej, a do tego zdobył dla naszej reprezentacji dodatkowe miejsce startowe na 66. Turniej Czterech Skoczni!

Podobnie jak w Whistler, po sobotnim triumfie, w niedzielę Tomasz Pilch uplasował się w drugiej połowie czołowej dziesiątki. Po pierwszej serii, przedpołudniowych zmagań na Rukatunturi, młodzieżowiec zajmował 18. pozycję po skoku na 124. metr. W finale podopieczny trenera Macieja Maciusiaka poprawił się aż o 19 metrów, co zaowocowało awansem na 7. lokatę. Był to najdłuższy lot całego konkursu, który miał miejsce nieopodal Laponii.

Najlepsi w dzisiejszych zawodach okazali się Słoweńcy. Wygrał Jurij Tepes (135 oraz 135,5 metra) przed Zigą Jelarem (133,5 oraz 138 metrów). Różnica między rodakami wyniosła 1,2 pkt. Skład podium uzupełnił Joachim Hauer z Norwegii (129,5 oraz 142 metry).

Najlepszy rezultat tej zimy osiągnął Paweł Wąsek. 18-latek, za sprawą prób mierzących 136,5 oraz 124,5 metra, został sklasyfikowany na 18. miejscu. Aleksander Zniszczoł (115 metrów) i Bartosz Czyż (116 metrów) zajęli kolejno 39. i 43. pozycję.

Zgodnie z przyjętymi przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) kryteriami, dodatkowe miejsca startowe dla swoich krajów na 66. Turniej Czterech Skoczni, poprzez występy w Pucharze Kontynentalnym, wywalczyli w tym periodzie: Tomasz Pilch (Polska), Nejc Dezman (Słowenia) i Andreas Wank (Niemcy).

Następnym przystankiem w drugoligowym kalendarzu jest Engelberg. Zmagania na Gross-Titlis-Schanze będą miały miejsce w dniach 27-28 grudnia. Liderem klasyfikacji generalnej jest Pilch (272 punkty), który o odpowiednio 48 i 95 "oczek" wyprzedza Jelara i Dezmana.