PŚ w Bad Mitterndorf: Premierowa wygrana Andreasa Stjernena, Polacy poza dziesiątką

Andreas Stjernen został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata w lotach narciarskich w Bad Mitterndorf (HS235). Reprezentant Norwegii odniósł pierwszą pucharową wygraną w karierze po lotach na odległość 229 m i 226 m. Drugie miejsce zajął Daniel Andre Tande, a trzecie - Simon Ammann. W finałowej rundzie wystąpiło czterech Polaków, którzy jednak nie zdołali znaleźć się w pierwszej dziesiątce zawodów.

W pierwszej serii konkursowej swoim rywalom odleciał Andreas Stjernen. Reprezentant Norwegii poszybował na 229 metr i na półmetku rywalizacji wyprzedzał o 6,2 punktu Szwajcara Simona Ammanna (218 m). Trzeci był Słoweniec Peter Prevc (219 m), a tuż za nim plasował się jego rodak, Jernej Damjan (218,5 m). Piąte miejsce zajmował Austriak Clemens Aigner (215,5 m - nowy rekord życiowy).

Czołową dziesiątkę pierwszej rundy uzupełnili Robert Johansson (211,5 m), Daniel Andre Tande (210,5 m), Noriaki Kasai (216 m), Anze Semenic (211,5 m) oraz Johann Andre Forfang (209 m).

Do finałowej serii awansowało czterech Polaków, którzy jednak skakali bez błysku. Czternaste miejsce na półmetku rywalizacji zajmował Piotr Żyła (210,5 m). Siedemnasty był Stefan Hula (208 m), dwudziesty drugi Maciej Kot (196 m), a dwudziesty trzeci - lider Pucharu Świata, Kamil Stoch (193,5 m).

Awansu nie zdołali wywalczyć pozostali Biało-Czerwoni. Dawid Kubacki po skoku na odległość 187 m zajął trzydzieste trzecie miejsce. Cztery lokaty niżej uplasował się Jakub Wolny (175,5 m).

Pierwszą rundę konkursową rozpoczęto z 19. belki startowej. Po skokach 12 zawodników wydłużono rozbieg do 20. platformy.

W finale Andreas Stjernen wykorzystał szansę na pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Norweg poszybował na 226 metr i triumfował z przewagą 2,5 punktu nad autorem najdłuższego lotu konkursu - Daniela Andre Tande (240,5 m). Trzecie miejsce ostatecznie zajął Simon Ammann (227,5 m). Czterokrotny mistrz olimpijski stanął na pucharowym podium po raz pierwszy od 10 marca 2015 roku! Tuż za czołową trójką uplasował się Robert Johansson (230 m).

Na wysokiej, piątej pozycji zawody zakończył Noriaki Kasai. Mistrz świata w lotach narciarskich z 1992 roku w finałowej próbie uzyskał odległość 227 metrów. Japończyk okazał się lepszy od aktualnego mistrza na mamucich obiektach, Petera Prevca (214 m). W czołowej dziesiątce uplasowali się również Clemens Aigner (216,5 m - ponownie nowy rekord życiowy), Anze Semenic (220,5 m), Stefan Kraft (223,5 m) i Markus Eisenbichler (217 m).

Początkowo piąte miejsce w zawodach zajął Jernej Damjan (228,5 m), zaś ósme - Johann Andre Forfang (224,5 m). Słoweniec i Norweg zostali jednak zdyskwalifikowani z powodu nieprzepisowych kombinezonów.

Po raz pierwszy od objęcia polskiej reprezentacji przez trenera Stefana Horngachera, żaden z Biało-Czerwonych nie znalazł się w czołowej dziesiątce konkursu Pucharu Świata. Najlepszy w sobotnich zawodach na Kulm okazał się Stefan Hula (210,5 m), który zajął czternastą lokatę. Siedemnasty był Piotr Żyła (200 m), dwudziesty pierwszy Kamil Stoch (193 m), zaś dwudziesty trzeci - Maciej Kot (193 m).

Finałową rundę rozpoczęto z 22. belki, a po skokach dziesięciu zawodników wydłużono rozbieg do 24. platformy.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata bez zmian - prowadzi Kamil Stoch (733 pkt.) przed nieobecnym w Austrii Richardem Freitagiem (711 pkt.) oraz Andreasem Wellingerem (585 pkt.).

Po pierwszym konkursie PŚ w lotach narciarskich, w walce o Małą Kryształową Kulę prowadzi Andreas Stjernen (100 pkt.) przed Danielem Andre Tande (80 pkt.) i Simonem Ammannem (60 pkt.). Najwyżej sklasyfikowany Polakiem jest czternasty Stefan Hula (18 pkt.).

W Pucharze Narodów na czoło tabeli wysunęli się Norwegowie (3279 pkt.), którzy znacząco wyprzedzili Niemców (3119 pkt.). Polacy z dorobkiem 2488 pkt. zajmują trzecią lokatę.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs indywidualny w Bad Mitterndorf. Początek kwalifikacji o 12:30. Same zawody mają rozpocząć się podobnie jak w sobotę, o 14:15.