Strona główna • Fińskie Skoki Narciarskie

Kytoesaho mistrzem Finlandii

Niko Kytoesaho, pod nieobecność Janne Ahonena, Anttiego Aalto i Eetu Nousiainena, został zimowym mistrzem Finlandii w skokach narciarskich na dużej skoczni. Zawody rozegrano na obiekcie Salpausselkae (HS130) w Lahti.

18-latek, który jeszcze nigdy nie zdobył choćby punktu do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata czy Letniego Grand Prix, zdominował środowe zmagania na arenie zeszłorocznych Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Kytoeasho jako jedyny dwukrotnie przekroczył punkt konstrukcyjny usytuowany na 116. metrze, a jego rezultaty to 123,5 oraz 124 metry. Srebro wywalczył autor najdłuższego lotu dnia - Lauri Asikainen. 28-latek w pierwszej rundzie doleciał do wspomnianego punktu K, natomiast w finale poprawił się o 8,5 metra. Jego strata do złotego medalisty Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (Tschagguns 2015) wyniosła 17,1 pkt. Skład podium uzupełnił Juho Ojala. Członek klubu z Kuusamo uzyskał 115 i 123,5 metra.

Poza podium znaleźli się skoczkowie, którzy tej zimy punktowali w Pucharze Kontynentalnym i próbowali swoich sił w Pucharze Świata. Mowa o Jarkko Maeaettae (121 i 115 metrów), Andreasie Alamommo (120 i 115 metrów) oraz Ville Larinto (122 oraz 104,5 metra). Ta trójka zajęła kolejno lokaty 4-6.

W konkursie wystartowało dwudziestu zawodników. W tym gronie zabrakło Ahonena, Aalto i Nousiainena, którzy są już w Oberstdorfie, gdzie oczekują czwartkowych kwalifikacji do tegorocznych Mistrzostw Świata w lotach narciarskich. Jarkko Maeaettae, który został dokooptowany do składu, dotrze do Niemiec w czwartek.

Z powodu zbyt silnego wiatru, który utrudniał też rywalizację mężczyzn, odwołano konkurs kobiet.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki Mistrzostw Finlandii.