Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

PŚ Pań w Zao: Hat-trick Lundby

Trzecie zawody Pucharu Świata Pań w Japonii zakończyły się trzecim triumfem Maren Lundby. Norweżka wygrała swój piąty konkurs w tym sezonie i umocniła się na czele całego cyklu. W piątek zdeklasowała rywalki w Zao, uzyskując ponad 40 punktów przewagi nad najlepszymi oponentkami.

23-letnia Norweżka nie tylko, jako jedyna, w obu seriach przekraczała punkt konstrukcyjny obiektu Yamagata, ale i zbliżała się do rozmiaru skoczni na wyspie Honsiu. W pierwszej serii, którą w całości rozegrano z 30. belki startowej, poszybowała na odległość 101,5 metra, a w finale, pomimo najazdu skróconego do 28. platformy, doleciała do 100. metra. Obok Lundby, na podium stanęły Chiara Hoelzl z Austrii (94,5 oraz 94 metry) i Irina Awwakumowa z Rosji (93 oraz 93,5 metra). Ich strata do zwyciężczyni wyniosła odpowiednio 41,6 oraz 44,1 pkt. Dla obu są to najlepsze rezultaty osiągnięte tej zimy.

Z poczuciem niedosytu trybuny areny piątkowych zmagań opuszczali japońscy kibice. Choć Sara Takanashi oraz Yuki Ito były wymieniane w gronie ścisłych faworytek, a w przeszłości wygrywały w Zao, żadna z nich nie stanęła na podium. Czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli uzyskała 93,5 oraz 93 metry, co dało jej czwarte miejsce, a piąta finiszowała aktualna wicemistrzyni świata. Ito dwukrotnie lądowała na 92. metrze. Do trzeciej pozycji zabrakło im kolejno 0,8 oraz 2,6 pkt.

W czołowej "10" znalazły się jeszcze trzy Słowenki, Japonka i Włoszka. Miejsca 6-7 przypadły Emie Klinec i Nice Kriznar, za nimi uplasowała się Yuka Seto, dziewiąta była wciąż urzędująca mistrzyni świata juniorek - Manuela Malsiner, a pozycję nr 10 wywalczyła Ursa Bogataj.

Pod nieobecność przygotowujących się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kathariny Althaus i Cariny Vogt, przeciętnie wypadła reprezentacja Niemiec. Poza finałem znalazła się m.in. Juliane Seyfarth, a punkty zdobyły tylko trzy przedstawicielki naszych zachodnich sąsiadów. Najlepiej wypadła Ramona Straub, która została sklasyfikowana na 19. miejscu.

W klasyfikacji generalnej Lundby ma już 660 punktów (pięć zwycięstw i dwie drugie lokaty - przyp. red.), co daje jej 160 "oczek" zapasu nad Althaus. Trzecia Takanashi traci już 250 punktów. Jutro, w Zao, odbędzie się drugi w tym sezonie konkurs drużynowy pań. Faworytkami są Japonki oraz Słowenki. Początek o 9:00 czasu polskiego.