FC w Planicy: Wygrana Schiffnera, Polacy bez punktów

Zwycięstwem Markusa Schiffnera z Austrii zakończyły się sobotnie zawody rangi FIS Cup w Planicy. Największą sensacją dnia było drugie miejsce, wywalczone przez debiutanta ze Słowenii. Żaden z grona dziesięciu Polaków nie zdobył choćby punktu.

25-letni reprezentant Austrii, po pierwszej serii, osiągając odległość 100,5 metra, zajmował trzecią lokatę. Wyprzedzała go dwójka jego rodaków, która doleciała dokładnie do tego samego punktu. Różnice między prowadzącym Eliasem Tollingerem, będącym na drugim miejscu Markusem Rupitschem, oraz wspomnianym Schiffnerem, były minimalne. Końcowy triumfator tracił wtedy do lidera punkt. W finale, reprezentant klubu UVB Hinzenbach, nie dał szans rywalom, przypieczętowując swoje zwycięstwo skokiem na 98. metr. Niespodziewanie, drugie miejsce zajął debiutujący w zawodach tej rangi 17-letni Zak Mogel. Reprezentant Słowenii na półmetku zajmował dopiero 15. miejsce (97 metrów), ale w finale zdołał poprawić się o 6,5 metra, co było najlepszym rezultatem drugiej części zawodów. Najniższy stopień podium przypadł kolejnemu z Austriaków - Janniemu Reisenauerowi (96,5 oraz 100 metrów).

Na czwarte miejsce spadł Tollinger (95 metrów). Zaraz za nim uplasowali się kolejno Rok Justin i triumfatorzy oficjalnych treningów - Marinus Kraus (98 metrów) oraz Andreas Alamommo (98 metrów).

Żaden z reprezentantów Polski nie zdołał wywalczyć nawet punktu. Najbliżej zakwalifikowania się do drugiej serii był Andrzej Stękała (92,5 metra), który finalnie uplasował się na 31. miejscu. Pozostała dziewiątka zawodników zajęła miejsca w czwartej, piątej, szóstej i nawet siódmej dziesiątce.

W klasyfikacji generalnej FIS Cup w sezonie 2017/18 prowadzi Tollinger, który zgromadził na swoim koncie 459 punktów. Drugi jest Rupitsch (398 punktów), który do lidera traci 61 "oczek". Czołową trójkę uzupełnia, nieobecny w Planicy, Przemysław Kantyka (395 punktów).

Już jutro rozegrane zostaną kolejne zawody z cyklu FIS Cup na skoczni HS104 w Planicy. Początek zmagań o 13:15. Wcześniej zawodnicy będą mieli okazję wykonania skoków podczas serii próbnej, która zaplanowana jest na godzinę 12:00.