Strona główna • Japońskie Skoki Narciarskie

Sato czarnym koniem Japończyków?

Japoński Związek Narciarski ogłosił skład ekipy skoczków narciarskich, która dokończy starty w ramach Pucharu Świata 2017/2018. O pucharowe punkty nie powalczy już Daiki Ito, a zastąpi go świetnie dysponowany w ostatnich tygodniach Yukiya Sato.

32-letni Ito bieżącą zimę spisał już na straty. Po pechowej inauguracji w Wiśle, gdzie wskutek upadku doznał on kontuzji barku i nieudanym występie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, wicemistrz świata juniorów sprzed szesnastu lat postanowił zakończyć walkę w sezonie 2017/2018.

Przypomnijmy, że Ito do klasyfikacji generalnej 39. edycji Pucharu Świata zdobył tylko osiem punktów. Wszystkie na polskiej ziemi. Dwa w Wiśle i sześć, po powrocie na arenę międzynarodową, w Zakopanem. Satysfakcjonującego wyniku nie przyniosły mu też XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Indywidualnie zajął 20. miejsce na skoczni normalnej, a na dużej skoczni szansę dostał tylko w drużynówce, gdzie Japonia wywalczyła 6. lokatę.

Jego miejsce, w zespole prowadzonym przez Tomoharu Yokokawę, zajmie Yukiya Sato. 22-latek był japońskim objawieniem Willingen-Five, gdzie Kraj Wschodzącego Słońca wystawił zaplecze zastępujące olimpijczyków. Sato, po czterech sezonach prób, zdobył tam premierowe punkty Pucharu Świata, zajmując kolejno 29. i 11. miejsce. Tydzień wcześniej zawodnik urodzony w miejscowości Ishikari był czołową postacią gospodarzy przy okazji Pucharu Kontynentalnego w Sapporo. Na obiekcie Okurayama był 6. i 12., a na Miyanomori wygrał 46. Memoriał Olimpijczyków.

Po powrocie z Korei Południowej, Japończycy wzięli udział w lokalnych konkursach w Sapporo. Tam również pierwszoplanową rolę odegrał Sato, deklasując rywali w Pucharze Hokkaido. Loty mierzące 133 oraz 136,5 metra dały mu 22,6 pkt przewagi nad Shinyą Komabą oraz ponad 35 "oczek" zapasu nad Noriakim Kasaim. Bracia Kobayashi (czwarty był Ryoyu, a piąty Junshiro) przegrali z nim różnicą ponad 40 punktów. W poniedziałek 22-latek wygrał z kolei 73. Narodowy Festiwal Sportu w Myoko na obiekcie HS100. Drugi był Kento Sakuyama, a trzeci Hisaki Nagamine.

Obok Sato, udział w marcowych zawodach najwyższej rangi FIS wezmą wspomnieni bracia Kobayashi, Taku Takeuchi, a także 46-letni Noriaki Kasai, który już zapowiedział chęć startu w kolejnych igrzyskach w Pekinie.